Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portretowi Mony Lisy grozi niebezpieczeństwo

0
Podziel się:

Portretowi Mony Lisy Giocondy - jednemu z najbardziej znanych na świecie obrazów Leonarda da Vinci - grozi niebezpieczeństwo ze względu na małą odporność dzieła na zmiany klimatyczne. Poinformowała o tym dyrekcja paryskiego Luwru.

W specjalnie wydanym oświadczeniu dyrekcja muzeum nie kryje zaniepokojenia stanem portretu Mony Lisy. Cienka deska z topolowego drewna, na której w latach 1503-1506 Leonardo da Vinci namalował swoje słynne dzieło, uległo w ostatnim czasie znacznym odkształceniom.

Obraz został zbadany przez naukowców z francuskiego ośrodka badań konserwatorskich. Głównym celem ich badań było dokładniejsze określenie składu farb używanych przez wielkiego malarza. Przy okazji tych studiów okazało się, że stan obrazu może wzbudzać niepokój.

Dzieło jest bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Teraz właśnie pod tym kątem będą prowadzone kolejne badania, które mają potrwać do przyszłego roku. Prowadzone będą jednak w taki sposób, aby tysiące osób z całego świata odwiedzających Paryż i Luwr mogły podziwiać obraz i wciąż zastanawiać się nad tajemnicą zagadkowego uśmiechu Mony Lisy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)