Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia uspokaja: Nie potrzebujemy gotówki

0
Podziel się:

Lizbona zdementowała doniesienia o negocjacjach w sprawie kolejnej transzy pomocy finansowej.

Portugalia uspokaja: Nie potrzebujemy gotówki
(ec.europa.eu)

Portugalski rząd zdementował informacje jakoby prowadził z partnerami europejskimi negocjacje na temat otrzymania doraźnej pomocy finansowej. Doniesienia na ten temat określił jako _ plotki pozbawione podstaw _.

_ - Nie ma żadnych kontaktów tego rodzaju _ - oświadczył tymczasowy rząd premiera Jose Socratesa (na zdjęciu). Ministerstwo finansowe zapewniło, że Portugalia jest w stanie wypełnić swe zobowiązania finansowe.

Od wielu dni część sektora bankowego apelowała do rządu o zaciągnięcie doraźnej pożyczki, zapewniającej finansowanie do czasu zaplanowanych na 5 czerwca wyborów parlamentarnych.

Pomimo dementi ze strony Brukseli, która zaznacza, że przyznanie takiej pomocy może nastąpić tylko pod pewnymi ściśle określonymi warunkami, niektóre media informują w środę, że Lizbona już prowadzi negocjacje z Unią Europejską.

Od 24 marca w Portugalii trwa kryzys polityczny po dymisji rządu Socratesa. Ustąpienie socjalistycznego gabinetu nastąpiło na skutek braku poparcia parlamentu dla planu oszczędnościowego rządu.

Krótkoterminowa pożyczka byłaby niezależna od skorzystania przez Portugalię z programu ratunkowego, co - zdaniem wielu ekonomistów - jest praktycznie nieuniknione.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t86303.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/portugalia;banki;nie;chca;rzadowych;obligacji,110,0,806510.html) Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji Trzy największe banki zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;nie;dzwignie;kryzysu;poprosi;o;miliardy,238,0,805358.html) Portugalia nie dźwignie kryzysu. Poprosi o miliardy? Nowy rząd w Lizbonie prawdopodobnie poprosi o finansową pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t136540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szybsze;wybory;degradacja;sytuacji,252,0,804348.html) Szybsze wybory. "Degradacja sytuacji" Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva rozwiązał parlament i wyznaczył termin wyborów na 5. czerwca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)