Notowania

Posłowie dyskutują o dobie pracowniczej w niedziele. "Solidarność" częściowo rezygnuje z żądania jej wydłużenia

"Solidarność" proponuje, by zakaz handlu obowiązywał w sobotę od godziny 22, za to gotowa jest zrezygnować z wydłużenie doby pracowniczej do poniedziałku do 5 rano. Komisja Polityki Społecznej w czwartek zajęła się projektem zmian w ustawie o zakazie handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
Ustawa o zakazie handlu w niedziele ma zostać uszczelniona

Nowelizacja ma spowodować, że sklepy, które "udają" placówki pocztowe, nie będą mogły być otwarte w niedziele i święta.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", zapowiedział, że będzie wnioskował o zgłoszenie poprawki, zgodnie z którą o tym, czy dana placówka jest sklepem, czy ma inny charakter np. jest kawiarnią, będzie decydował charakter przeważającej działalności.

- Bez tego zapisu niektóre sklepy już niedługo zaczną oferować klientom, poza swoim zwyczajnym asortymentem, kawę z ekspresu i na tej podstawie będą twierdzić, że są kawiarniami, a nie placówkami handlowymi – wyjaśniał motywy swojej decyzji.

"Kolejny absurd". W nowelizacji ustawy o zakazie handlu zabrakło najważniejszego

Już wcześniej Bujara zapowiadał też, że związek będzie dążył do doprecyzowania przepisów o dobie pracowniczej. Pierwotny postulat, który został w czwartek złagodzony, dotyczył wydłużenia doby pracowniczej od sobotniego wieczora do poniedziałkowego poranka.

- Nasz główny postulat, czyli rozszerzenie doby pracowniczej niedzielnej nie został uwzględniony i nie bardzo wiemy, co powiedzieć kobietom, które pracują do północy w sobotę – mówił niedawno Alfred Bujara w programie „Money. To się Liczy” w odpowiedzi na pytanie, czy jest zadowolony z propozycji posłów, które mają zaostrzyć zakaz handlu.

W niektórych krajach, np. Austrii, niedzielna doba pracownicza zaczyna się o godzinie 18 w sobotę. Na Zachodzie nie ma kraju, w którym sieci byłyby czynne do godz. 23 w sobotę, tak jak w Polsce. To jest absurd – przekonywał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, posłowie, niedziele handlowe, ustawa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2018

AntyPiSBujara, a moze wiesz co powiedzieć kobietom z Polski C, które straciły po 2-300 zł z i tak skromnych pensji przez wasze eksperymenty na handlu ? Co … Czytaj całość

29-11-2018

PiotrTylko że w wielu krajach UE nie ma całkowitego zakazu handlu w niedzielę przedstawiciele solidarności często kłamią i najczęściej dają wybiórcze … Czytaj całość

29-11-2018

Robert StargardNieroby z solidarności ...rozwińcie zakaz do środy do południa

Rozwiń komentarze (3)