Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Posłowie zgodzili się na kolejny rok wyższych podatków. Zawiesieli też daninę nałożoną na sklepy

4
Podziel się:

Posłowie mają za sobą pracowity dzień. Zagłosowali m.in. za ponownym podwyższeniem podatku VAT czy zawieszeniu tzw. Podatku handlowego. Nie zgodzili się również na wprowadzenie ulg dla instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł.

Posłowie głosowali m.in. nad ustawami podatkowymi
Posłowie głosowali m.in. nad ustawami podatkowymi (Piotr Molecki)

Ostatniego dnia 72. posiedzenia Sejmu posłowie przez 2 godziny głosowali niemal 40 razy. Poza ustawami o prawie autorskim czy ujawnianiu tajnych informacji organów bezpieczeństwa poprzedniego system, parlamentarzyści pochylili się także nad kilkoma dokumentami mającymi wpływ na gospodarkę i portfel "Kowalskiego”.

Posłowie zgodzili się, by stawki podatku VAT były wyższe przez kolejny rok. Wprowadzone w 2018 r. 23 proc. I 8 proc. VAT miało być rozwiązanie, tymczasowym. Pierwotnie planowano jej obniżenie już w 2014 r. Tak się jednak nie stało, a decyzja z 22 listopada 2018 r. powoduje, że wyższy VAT będzie drenował portfele Polaków przynajmniej rok dłużej. Wyższe pozostaną także stawki ryczałtu dla rolników oraz taksówkarzy (odpowiednio 7 proc. i 4 proc.)

Wiceminister finansów Filip Świtała otwarcie przyznał, że osiągnięcie wskaźników pozwalających na obniżkę stawek, możliwe będzie prawdopodobnie dopiero w 2019 r.

Zobacz także: Zobacz też: Będzie nowa matryca VAT

Parlamentarzyści zgodzili się także na przedłużenie o kolejny rok zawieszenia obowiązywania tzw. podatku handlowego. Wynika to z postawy Brukseli, która zarzuciła zaburzenie swobodnej konkurencji I faworyzowanie małych sklepów oraz toczącego się w tego efekcie postępowania przed TSUE poświęconego tej sprawie. Tym samym przyjęta jeszcze w 2016 r. ustawa będzie zawieszona przynajmniej przez trzy lata.

Posłowie odrzucili także – już w pierwszym czytaniu – projekt, który pozwalał na objęcie niższą stawką instalacji odnawialnych źródeł energii instalowanych przy budynkach mieszkalnych niższą, prewencyjną stawką podatku. Regulacja miała wypełnić lukę, która pozwala stosować preferencje wobec instalacji montowanych na budynkach, ale wyklucza ją w przypadku instalacji budowanych obok lub na budynkach gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
##67
6 lat temu
I to jest wiadomość! Łupią nas a głupi ludek klaszczę. Przestanie jak na chleb zabraknie.
jacku
6 lat temu
VAT podniósł Tusk, który mówił,że każdego, kto podniesie podatki wyrzuci z rządu
jan_
6 lat temu
jeśli w czasie najlepszej koniunktury nie można obniżyć VAtu to co będzie jak przyjdzie kryzys??? Jak na Węgrzech, 27% ???
Dno
6 lat temu
Ciemnoty ciąg dalszy