Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie SLD chcą wyjaśnienia rezygnacji z rozbudowy elektrowni

0
Podziel się:

Posłowie SLD domagają się zwołania specjalnego posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu Państwa, która miałaby się zająć decyzją o rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne.

Posłowie SLD chcą wyjaśnienia rezygnacji z rozbudowy elektrowni
(Stefan Maszewski/Reporter)

Posłowie SLD domagają się zwołania specjalnego posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu Państwa, która miałaby się zająć decyzją o rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne. Twierdzą, że to decyzja polityczna, a nie ekonomiczna.

O specjalne posiedzenie Sejmowej Komisji Skarbu Państwa zaapelowali w poniedziałek na konferencji prasowej posłowie SLD z Opolszczyzny Tomasz Garbowski i Adam Kępiński. Domagają się tego wspólnie z posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, którego na konferencji nie było.

- _ Miały być dwa nowe bloki za 11,5 mld zł brutto. Pojawienie się takiego kapitału byłoby wielką szansą dla Opolszczyzny. Jeszcze niedawno minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na moją interpelację zapewniał mnie, że proces inwestycyjny trwa i nie ma żadnych negatywnych przesłanek dotyczących rozbudowy elektrowni. Decyzja cały czas była pozytywna, a zmieniła się dopiero w ostatnich tygodniach. Powody są polityczne, a nie ekonomiczne _ - mówił Kępiński, który jest członkiem Sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Oficjalną decyzję o wycofaniu się z inwestycji PGE podała w piątek. Spółka tłumaczyła to brakiem opłacalności inwestycji w świetle niskich obecnie cen energii. Prezes PGE Krzysztof Kilian poinformował, że spółka chce angażować się jedynie w dochodowe projekty inwestycyjne.

Natomiast posłowie SLD dopatrują się przyczyn zmiany decyzji w trudnej sytuacji budżetowej państwa. _ - Główny Urząd Statystyczny podał, że budżet państwa za pierwszy kwartał tego roku nie został wykonany. Minister finansów chce teraz, by wszystkie spółki skarbu państwa wypłaciły do budżetu maksymalną dywidendę _ - mówił Kępiński.

_ - Premier Tusk o rozbudowie elektrowni Opole mówił w swoim drugim expose. Ta inwestycja miała się przekładać na konkretne miejsca pracy _ - powiedział Garbowski. _ Okazuje się, że spółka sobie, a premier sobie. Mam pytanie, kto rządzi w tym kraju: premier czy prezesi spółek? Jedno się mówi, a co innego się robi _ - dodał.

Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne (5 i 6, o mocy 900 MW każdy) opalane węglem kamiennym miała być bardzo istotną inwestycją z punktu widzenia budowy potencjału energetycznego Polski. Przygotowywana była przez lata.

Inwestycja miała służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego. Inwestycję w Opolu realizować miało konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6).

Czytaj więcej w Money.pl
PGE nie zbuduje elektrowni w Opolu Polskiej Grupie Energetycznej planowana od dawna inwestycja nie opłaci się.
Minister skarbu ostro zaatakował ekologów Mikołaj Budzanowski: _ ClientEarth działa przeciwko interesowi publicznemu, blokując budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole _.
Spółka dnia: PGE rozpoczyna rajd? Wszystko przez... Jeden z największych problemów spółki został rozwiązany. Co to oznacza dla inwestorów?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)