Notowania

iran
12.08.2012 07:14

Potężne trzęsienie ziemi w Iranie. Ważna deklaracja władz

Ziemia zatrzęsła się w rejonie miasta Tabriz na północnym zachodzie kraju. Są miejscowości zupełnie zrównane z ziemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Koniec akcji ratunkowej po trzęsieniach ziemi w Iranie. Władze poinformowały, że wszystkie osoby, które przeżyły, zostały już zlokalizowane i umieszczone w bezpiecznym miejscu.

Aktualizacja: 11:55

_ - Pod gruzami budynków nie ma już ludzi, których można byłoby uratować. Wszelka niezbędna pomoc jest już dostarczana _ - poinformował irański urzędnik ministerstwa do spraw zarządzania kryzysowego. Dodał również, że ma nadzieję, że liczba ofiar śmiertelnych nie będzie już rosła.

Wczoraj dwa bliźniacze wstrząsy zniszczyły kilkadziesiąt wsi w północno-zachodnich rejonach kraju. Wiadomo już o 250 ofiarach śmiertlenych, rannych zostało 1300 osób.

Epicentrum pierwszego wstrząsu o sile 6.4 w sakli Richtera znajdowało się w odległości 60 km na północny wschód od Tebrizu. Drugie trzęsienie, o sile 6.3 stopni nastąpiło 11 minut później, w pobliżu miasta Warzgan, ok. 50 km na północny wschód od Tebrizu. Po dwóch głównych wstrząsach odnotowano także 9 wstrząsów wtórnych.

Największe miasto w regionie - Tebriz zostało uszkodzone jedynie w małym stopniu, jednak okoliczne wioski, w których budynki wykonane są z nietrwałych materiałów, zostały zniszczone doszczętnie. Mieszkańcy, których dotknęła katastrofa, są zrozpaczeni. Wśród zabitych są głównie kobiety i dzieci.

Większość mężczyzn w chwili kataklizmu pracowało na polach. Ratownicy, którzy przez całą noc nieśli pomoc ofiarom, szacują, że bez dachu nad głową jest obecnie niemal 16 tys. osób. Dostarczane są im namioty, koce, żywność, woda i pomoc medyczna. Również Turecki Czerwony Krzyż wysłał na granicę z Iranem transport pomocy humanitarnej.

ZOBACZ RELACJĘ Z IRANU (Al Jazeera, ang):

Władze ostrzegają przed kolejnymi wstrząsami wtórnymi, które mogą nastąpić w ciągu kolejnych 48 godzin.

Turecki Czerwony Krzyż wysłał na granicę z Iranem transport pomocy humanitarnej. Minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu w rozmowie telefonicznej z szefem irańskiej dyplomacji Alim Akbarem Salehim wyraził kondolencje i poinformował, że Ankara jest gotowa pomóc swojemu wschodniemu sąsiadowi - podała anglojęzyczna telewizja irańska PressTV.

Iran był jedynym krajem, do którego Turcja zwróciła się z prośbą o pomoc po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi w prowincji Wan. Wielu rannych trafiło wówczas do irańskich szpitali.

Według PressTV gotowość wysłania pomocy humanitarnej ofiarom sobotniego trzęsienia wyraziły też Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Iran znajduje się na obszarze dużej aktywności sejsmicznej. Przebiega tam kilka dużych uskoków tektonicznych i trzęsienia ziemi zdarzają się tam dość często. W 2003 roku w mieście Bam na południowym wschodzie kraju trzęsienie pochłonęło ponad 25 tys. ofiar śmiertelnych.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz