Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Potężne trzęsienie ziemi w Japonii. Jest wielu rannych

0
Podziel się:

Wstrząsy były najsilniejsze od czasu kataklizmu z marca. Miały siłę 7,4 stopni w skali Richtera.

Potężne trzęsienie ziemi w Japonii. Jest wielu rannych
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 19:00

Północno-wschodnią Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,4. Według japońskiej agencji meteorologicznej, były to wstrząsy wtórne po kataklizmie z 11 marca. W prefekturze Miyagi jest wielu rannych - poinformowała lokalna policja.

Japońska agencja meteorologiczna wystosowała ostrzeżenie o tsunami dla prefektury Miyagi, a telewizja NHK informowała mieszkańców tego rejonu, by ewakuowali się na położone wyżej tereny. Jednak po ponad godzinie ostrzeżenie zostało zniesione.

Wstrząsy wystąpiły o godzinie 23.32 (godzina 16.32 czasu polskiego). W Tokio przez około minutę trzęsły się budynki - pisze agencja Reutera, cytując świadków.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z JAPONII (RT, ang):

Strażacy z prefektury Miyagi, która znajduje się najbliżej epicentrum wstrząsów, informują, że otrzymali wiele informacji o rannych. W mieście Sendai doszło do wielu pożarów oraz wycieków gazu.

Zobacz także: ZOBACZ FILM ZREALIZOWANY PRZE ŚWIADKÓW:

Według japońskiej agencji bezpieczeństwa nuklearnego, w elektrowni atomowej Onagawa w prefekturze Miyagi nie działają dwie z trzech jednostek zasilania zewnętrznego.

Ponadto firma Tohoku Electric Power Co. podała, że uszkodzone zostało zewnętrzne zasilanie w reaktorze nr 1 elektrowni Higashidori. Do chłodzenia basenu ze zużytymi prętami paliwowymi wykorzystywany jest tam generator awaryjny.

Problemów nie odnotowano w siłowni w prefekturze Ibaraki, zamkniętej po marcowym trzęsieniu, oraz w elektrowniach w prefekturze Fukushima. Nie zaobserwowano tam wzrostu radioaktywności - poinformowała zarządzająca siłowniami firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO).

Z elektrowni Fukushima I i Fukushima II ewakuowano łącznie dziewięciu pracowników. Po trzęsieniu wznowiono prace w uszkodzonej Fukushimie I. W całym regionie nie ma prądu. W Miyagi zamknięte są wszystkie autostrady.

Według geofizyka Paul Caruso ze służby geologicznej USA (USGS), hipocentrum wstrząsów znajdowało się na podobnej głębokości i na tym samym terenie, co podczas trzęsienia 11 marca. Wstrząsy uznano za jedne z najsilniejszych z ponad tysiąca wstrząsów wtórnych.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się ok. 65 km od miasta Sendai w prefekturze Miyagi oraz ok. 115 km od Fukushimy. Hipocentrum znajdowało się ok. 40 km pod powierzchnią ziemi.

Bilans marcowej tragedii to już ponad 12,5 tysiąca ofiar

Agencja Kyodo podała, że bilans trzęsienia ziemi z 11 marca i towarzyszącego mu tsunami wynosi 12 596 zabitych i 14 747 zaginionych.

W około 2300 tymczasowych schronieniach wciąż pozostaje 160 tys. ludzi. Są wśród nich ewakuowani mieszkańcy rejonu uszkodzonej elektrowni atomowej.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z JAPONII (RT, ang):

Tymczasem w uszkodzonej elektrowni Fukushima trwa akcja mająca zapobiec eksplozji jednego z reaktorów. Eksperci obawiają się poważnych skutków kolejnego już takiego wybuchu od chwili trzęsienia 11 marca. Akcja prowadzona jest w reaktorze numer jeden.

Wewnątrz zgromadziły prawdopodobnie duże ilości wodoru wymieszanego z tlenem, co grozi wybuchem. Dlatego od kilkunastu godzin japońscy eksperci pompują do wnętrza azot, który ma zneutralizować tę mieszankę.

Eksplozja byłaby groźna, bo w reaktorze poziom chłodzącej wody jest niski i odsłonięte pręty paliwowe powybuchu mogłyby emitować do atmosfery duże ilości substancji radioaktywnych.Być może podobne operacje trzeba będzie przeprowadzić w reaktorach drugim i trzecim. Jak podaje Tepco, promieniowanie w pobliżu reaktora numer dwa pozostaje wysokie. **

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t136071.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pekl;rdzen;reaktora;nr;3;sytuacja;w;fukushimie;nieprzewidywalna,21,0,801045.html) Pękł rdzeń reaktora nr 3? Sytuacja w Fukushimie "nieprzewidywalna" Japoński rząd apeluje do ludności mieszkającej w promieniu 30 kilometrów od elektrowni aby opuściła swoje domy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t135298.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/promieniowanie;500;razy;wyzsze;niz;dopuszczalne;ewakuacja;pracownikow,164,0,794532.html) Promieniowanie 500 razy wyższe niż dopuszczalne. Ewakuacja pracowników W reaktorze numer cztery elektrowni Fukushima prawdopodobnie wybuchł wodór.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)