Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Zobacz skutki

0
Podziel się

Kataklizm dotknął wschód Turcji. Jesteśmy dobrzy w ratowaniu przysypanych, jak trzeba to pomożemy - deklaruje polski premier.

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji. Zobacz skutki
(PAP/EPA)
bDKpanZx

W silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodnią Turcję, zginęło co najmniej 75 ludzi - poinformowały tureckie media. Premier Donald Tusk jest gotów wysłać do Turcji ekipy ratowników, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Aktualizacja: 19:50

Trzęsienie o sile 7,2 w skali Richtera nastąpiło o godzinie 13.41 czasu tureckiego (12.41 czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od miasta Wan, będącego głównym ośrodkiem prowincji o tej samej nazwie.

bDKpanZz

Jak podała turecka państwowa telewizja TRT, w mieście Ercis 59 osób poniosło śmierć, a 150 doznało obrażeń. Ercis liczy 75 tys. mieszkańców. Ponadto 15 ludzi zginęło w położonym 90 kilometrów na południe od niego mieście Wan, a jedna osoba w sąsiedniej prowincji Bitlis. Nie ma też żadnych informacji o ewentualnych ofiarach wśród Polaków.

Ratownicy są w wielu miejscach zmuszeni rozgrzebywać gruzy własnymi rękoma w poszukiwaniu rannych i uwięzionych.

_ Jest tam tak wielu zabitych. Kilka budynków zawaliło się, zniszczenia są duże. Pilnie potrzebujemy pomocy, potrzebujemy ekip medycznych _ - powiedział telewizji NTV burmistrz Ercis Zulfikar Arapoglu.

O znacznych zniszczeniach i ofiarach w ludziach doniesiono także z okręgu Celebibag w pobliżu Ercis. _ Jest tam wielu ludzi pod gruzami. Ludzie są w agonii, słyszymy ich wołania o pomoc. To wielka katastrofa. Wiele budynków się zawaliło, domy studenckie, hotele i stacje benzynowe pozawalały się _ - relacjonował w NTV naczelnik władz okręgu Celebibag, Veysel Keser.

bDKpanZF

ZOBACZ RELACJĘ Z TURCJI (Al Jazeera, ang):

**

**

bDKpanZG

Premier Donald Tusk jest gotów wysłać do Turcji ekipy ratowników, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Szef rządu mówił po spotkaniu przywódców państw UE na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska chętnie pomoże Turcji.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, Polska poinformowała już Centrum Monitoringu Informacji UE w Brukseli, że polscy ratownicy ze specjalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej mogą w najbliższym czasie wyjechać do Turcji i pomóc w akcji ratowniczej.

Gotowość pomocy zadeklarowały Niemcy, które - jak oświadczył w Berlinie minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle - _ stoją przy Turcji w tych ciężkich chwilach _.

bDKpanZH

Izrael zaoferował pomoc będącej do niedawna jego strategiczną sojuszniczką Turcji. Jak oświadczył rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jigal Palmor, Izrael chciałby zapewnić _ wszystko, zaczynając od żywności, lekarstw, ekip medycznych i wyposażenia, po zespoły poszukiwawczo-ratownicze _.

Ofertę tę powtórzył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem izraelski prezydent Szimon Peres. Stosunki między obu państwami znacznie pogorszyły się po ubiegłorocznym ataku izraelskich komandosów na konwój morski z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, kiedy to zabito dziewięciu obywateli tureckich.

Terytorium Turcji jest poprzecinane licznymi uskokami tektonicznymi, co pociąga za sobą wysoką aktywność sejsmiczną. W dwóch silnych trzęsieniach ziemi w 1999 roku na północnym zachodzie kraju zginęło ponad 20 tys. ludzi. Zdaniem władz, tak znaczna liczba ofiar spowodowana była niską odpornością budynków na wstrząsy.

W sąsiednich krajach też zatrzęsła się ziemia

bDKpanZI

Wstrząsy były również odczuwalne w północno-zachodnim Iranie i wywołały panikę w dużych miastach - poinformowały irańskie media. Nie ma informacji o stratach w tamtym rejonie.

Trzęsienie ziemi było wyraźnie odczuwalne w odległej o niecałe 200 kilometrów od epicentrum stolicy Armenii Erewanie - poinformował II sekretarz polskiej ambasady w Armenii Maciej Falkowski.

Wstrząsy wprawiły w drgania sprzęty domowe i rozkołysały lampy sufitowe, skłaniając ludzi do szybkiego opuszczania domów. Na ulice wyległy rodziny z dziećmi. Jak zaznaczył Falkowski, Ormianie są przyzwyczajeni do aktywności sejsmicznej i w razie słabszych jej przejawów nie wykazują żadnych oznak paniki. Tym razem jednak wstrząs był tak silny, że obawiano się jego natychmiastowego powtórzenia ze znacznie większą mocą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t161038.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/silne;trzesienie;ziemi;nawiedzilo;wyspe;bali,251,0,935163.html) Bardzo silne wstrząsy w słynnym kurorcie Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedziło w wybrzeża indonezyjskiej wyspy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zatrzesla;sie;hiszpanska;wyspa;moze;dojsc;do;wybuchu;wulkanu,110,0,932462.html) Na europejskiej wyspie też zatrzęsła się ziemia Trzęsienie ziemi o sile 4,3 st. w skali Richtera odnotowano w nocy na wyspie Hierro należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t141238.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzesienie;ziemi;w;nowej;zelandii;4;7;stopnia;w;skali;richtera,52,0,932404.html) Kolejne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii Kolejne trzęsienie nawiedziło drugie pod względem wielkości miasto Christchurch. Na razie nie ma doniesień o ofiarach w ludziach, bądź znaczących stratach.
bDKpaoaa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)