Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Potrzebna policja finansowa w Rosji do walki z odpływem kapitału

0
Podziel się:

Jego propozycja, jak pisze Reuters, może być reakcją na niedawną wypowiedź szefa rosyjskiego banku centralnego, który wyraził zaniepokojenie nielegalnym wywozem kapitału.

Potrzebna policja finansowa w Rosji do walki z odpływem kapitału
(william veerbeek/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Rosja potrzebuje policji finansowej, która zwalczałaby nielegalny odpływ kapitału i monitorowałaby wydatki państwa - uważa przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin. Propozycję tę zgłosił w czwartek na posiedzeniu w Komitecie.

Jego propozycja, jak pisze Reuters, może być reakcją na niedawną wypowiedź szefa rosyjskiego banku centralnego, który wyraził zaniepokojenie nielegalnym wywozem kapitału.

Dzień wcześniej szef banku centralnego Siergiej Ignatjew powiedział dziennikowi _ Wiedomosti _, że w roku 2012 z Rosji w nielegalny sposób wypłynęło 49 mld dolarów, a kontrolę nad ponad połową tej sumy sprawowała jedna grupa ludzi. Nie sprecyzował, kim może być grupa odpowiedzialna za nielegalny odpływ kapitału.

Powyższe dane, jak pisze Reuters, uwydatniają ogrom skali korupcji w Rosji pod rządami Putina i każą postawić kłopotliwe pytanie o efektywność organów egzekwujących prawo. Agencja zaznacza, że Rosja ma kilka agencji odpowiedzialnych za dochodzenia w sprawie przestępstw finansowych.

Zarówno MSW, które kontroluje policję, jak i Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
mają wyspecjalizowane wydziały ds. przestępczości gospodarczej. Co więcej, większość ministerstw i koncernów państwowych ma swe własne komórki do monitorowania wydatków - pisze Reuters.

Bastrykin oświadczył, że system kontroli wewnętrznej jest nieefektywny. Nawiązał przy tym do afery korupcyjnej w resorcie obrony.

Propozycja Bastrykina dotycząca utworzenia jednolitej policji fiskalnej wywoła zapewne, jak pisze Reuters, sprzeciw istniejących już agencji, które zazdrośnie strzegą swych pełnomocnictw i stref wpływów.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
Rosja proponuje rozmowy. Chce pokoju Rosja i Liga Arabska zaproponowały wczoraj mediacje prowadzące do bezpośrednich rozmów mających na celu zakończenie wojny domowej w Syrii.
Rosja zdradzi tajniki wojskowej technologii? Brazylia i Rosja przy okazji spotkania rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa z brazylijską prezydent Dilmą Rousseff zapowiedziały wczoraj szerszą współpracę wojskową i techniczną.
Rosja zaniepokojona. Szykuje się kolejny spór? Pod koniec grudnia Rosja uchwaliła kontrowersyjne przepisy zabraniające adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)