Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powiat metropolitalny. Prace nad ustawą trwają, PSL przeciw

0
Podziel się:

Projekt budzi kontrowersje wśród samorządów. Związek Miast Polskich ocenia wręcz, że powinien on zostać całkowicie odrzucony.

Powiat metropolitalny. Prace nad ustawą trwają, PSL przeciw
(MateuszEs/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym autorstwa klubu PO trafił do dalszych prac w komisjach - zdecydował Sejm. Odrzucenia projektu chciał klub PSL, ale wniosek ludowców nie uzyskał poparcia sejmowej większości.

Za wnioskiem PSL o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o powiecie metropolitalnym opowiedziało się 40 posłów, 395 było przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu. Sejm zdecydował, że projekt zostanie skierowany do dalszych prac w komisjach: administracji i cyfryzacji oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Ludowcy krytykowali złą jakość legislacyjną projektu; przekonywali, że tworzy zbędny szczebel samorządu _ gdzieś między powiatem a województwem _.

Projekt ustawy autorstwa PO do Sejmu trafił w sierpniu ub.roku. Przewiduje możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiaty metropolitalne miałyby też zajmować się sprawami wody, ścieków i odpadów, ochrony środowiska, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym. Innym zadaniem byłoby opracowywanie programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.

Powiaty metropolitalne mogłyby tworzyć związki z innymi gminami lub powiatami albo przystępować do związków już istniejących. Dochodami powiatu metropolitalnego stałyby się przede wszystkim: idący za przekazanymi zadaniami udział w podatkach przypadających obecnie powiatom (otrzymują 10,25 proc. z PIT i 1,4 proc. z CIT), tzw. premia za łączenie powiatów, a także zwolnienie z _ janosikowego _ miast na prawach powiatu będących członkami powiatu metropolitalnego oraz przez pięć lat samego powiatu.

Projekt PO budzi kontrowersje wśród samorządów. Związek Miast Polskich ocenia wręcz, że powinien on zostać _ całkowicie odrzucony z zasadniczych powodów natury ustrojowej i finansowej _.

Część z opiniujących projekt samorządów uważa, że powiat metropolitalny będzie dodatkowym, czwartym rodzajem jednostki samorządu terytorialnego, skomplikuje to współpracę na linii gmina-powiat-samorząd województwa i może stać się źródłem sporów kompetencyjnych. Inny zarzut stawiany przez samorządy to _ niejasny i niepoparty symulacjami _ sposób finansowania powiatu metropolitalnego.

Według autora projektu Marka Wójcika (PO) dobrowolna współpraca samorządów może rozwiązać jedynie część problemów metropolii. _ - Potrzebujemy nowego narzędzia, które mogłoby zostać zastosowane w najbardziej zintegrowanych aglomeracjach _ - przekonywał Wójcik podczas pierwszego czytania projektu.

Jak mówił, zdaje sobie sprawę, że praca nad projektem w parlamencie będzie bardzo trudna. _ - Dyskusja poprzedzająca rozpoczęcie tych prac trwała tak naprawdę 20 lat. Chciałbym prosić, abyśmy te prace rozpoczęli. Mam nadzieję, że izba w tej kadencji zdoła uchwalić ten projekt. Liczę, że na dyskusje o obszarach metropolitalnych nie będziemy tracić kolejnych 20, 30 lat. Już za dużo tego czasu straciliśmy _ - przekonywał Wójcik.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)