Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Powstanie Polski Instytut Ekonomiczny. Dotychczas rząd nie miał zaplecza analitycznego

Powstanie Polski Instytut Ekonomiczny. Dotychczas rząd nie miał zaplecza analitycznego

Mateusz Morawiecki będzie osobiście nadzorować PIE Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Mateusz Morawiecki będzie osobiście nadzorować PIE

Rząd zamierza stworzyć nową organizację. Będzie podlegać bezpośrednio premierowi i w tym samym czasie przygotowywać analizy służące wdrożeniu przygotowanego przez tego premiera Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Polski Instytut Ekonomiczny – tak ma nazywać się nowy organ, na który zrzucimy się wszyscy. Będzie bowiem finansowany z budżetu państwa. Zastąpi istniejący obecnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy. Uzasadnienie dla takiej zmiany znajdujemy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jest nieco zaskakujące.

PIE ma zapewnić rządzącym dostęp do"„zaplecza informacyjnego, analitycznego, badawczego podejmującego w sposób ciągły i systematyczny zadania z tego zakresu". Do tego momentu dokument nie budzi zastrzeżeń. Po chwili znajdujemy jednak zdanie, które jest co najmniej zastanawiające. "W obecnym zasobie instytutów badaw­czych oraz ośrodków analitycznych będących pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów żaden nie zajmuje się ekonomicznymi aspektami rozwoju Polski" – z rozbrajającą szczerością przyznano w dokumencie.

Zobacz też: 5 filarów "planu Morawieckiego":

 

 

Równocześnie dokument opisuje wizję polskiej gospodarki przyszłości – wzrost PKB ma przyspieszać, zatrudnienie wzrosnąć, a wszystko być podlane sosem innowacyjności i
"społecznej inkluzywności". To w zasadzie skrócony opis stworzonej przez Mateusza Morawieckiego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. I właśnie zmienianiu jej w otaczającą nas rzeczywistość służyć będzie działanie PIE.

Katalog działań Instytutu jest nieco szersze:. Dokument wskazuje na pięć punktów: prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych; współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami, ośrodkami nauki i osobami fizycznymi oraz promocja polskiej myśli analitycznej poza granicami RP; współpraca z jednostkami akademickimi i naukowymi w kraju i zagranicą; organizowanie seminariów i konferencji w celu prezentowania wyników badań oraz upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian sytuacji gospodarczej oraz rozwoju stosunków gospodarczych.

ekonomia, morawiecki, pie, plan odpowiedzialnego rozwoju
Czytaj także
Polecane galerie
obser.
2018-07-15 10:41
Rychło w czas. I my chcemy równać do najlepszych? Skoro nie mamy oczu na zmieniający się świat, które w syntetyczny sposób dostarczą informacji rządzącym. Masakra.

Chcemy być drugimi Niemcami? Chyba Januszami Niemiec.
mw11
2018-07-14 17:28

Zastąpi istniejący obecnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy.

Zmiana nazwy tylko i rozszerzenie obowiązków? Kto zgarnie kasę za sam pomysł? Bo koszty wymiany tablic, pieczęci, pieczątek i innych rzeczy pochłonie nie mało.... Przepraszam - nie wskazano wymiany kadr..........O to chodzi????
Łukasz68Wroc
2018-07-14 17:07
dojna zmiana w natarciu . Aby tylko napchać kieszenie swoje i rodziny
Pokaż wszystkie komentarze (49)