Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.07.2018 09:26

Powstanie Polski Instytut Ekonomiczny. Sejm na "tak"

Ma m.in. prowadzić badania, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną. Sejm uchwalił ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Grygiel)
Polski Instytut Ekonomiczny ma podlegać bezpośrednio premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

Ma prowadzić badania, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną. Sejm uchwalił ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Na 426 posłów - w piątkowym głosowaniu - 230 poparło ideę powstania PIE, 193 było przeciw.

Polski Instytut Ekonomiczny będzie finansowany z budżetu państwa. Zastąpi istniejący obecnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy.

Jak wynika z uzasadnienia podanego w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, PIE ma zapewnić rządzącym dostęp do "zaplecza informacyjnego, analitycznego, badawczego podejmującego w sposób ciągły i systematyczny zadania z tego zakresu". Nowa placówka będzie podlegać premierowi.

*Zobacz: Morawiecki powołał Polską Izbę Handlową w Waszyngtonie. Będzie reprezentować polski biznes w USA *

Jak informuje PAP, instytut miałby m.in. prowadzić badania naukowe, ekonomiczne i społeczne, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną.

Ma też organizować seminaria i konferencje oraz upowszechniać wiedzę o sytuacji gospodarczej i rozwoju stosunków gospodarczych.

Rząd przekonuje, że powstanie instytutu jest koniecznie, ponieważ żaden z istniejących dotychczas nie zajmuje się zagadnieniami ekonomicznymi, które obejmują cały proces społeczno-ekonomiczny - podaje PAP.

Opozycja z kolei twierdzi, że nowa instytucja służyć ma wymianie kadr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2018

ŁajdacyTen pan z obrazka też ma kartę dużej rodziny? Też bierze 500+? Też ma dodatki socjalne? Karta dużej rodziny od stycznia 2018 też należy się rodzicom, … Czytaj całość

21-07-2018

Ojczyzna Polszczyznapiss mnozy posady dla swoich szybciej niz ciemny lud robi dzieci

21-07-2018

RonKolejne miejsca pracy dla zaufanych pisio- żołnierzy. Do kiedy budżet to wytrzyma?

Rozwiń komentarze (25)