Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie Polski Instytut Ekonomiczny. Sejm na "tak"

25
Podziel się:

Ma m.in. prowadzić badania, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną. Sejm uchwalił ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny ma podlegać bezpośrednio premierowi Mateuszowi Morawieckiemu
Polski Instytut Ekonomiczny ma podlegać bezpośrednio premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (Andrzej Grygiel)

Ma prowadzić badania, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną. Sejm uchwalił ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Na 426 posłów - w piątkowym głosowaniu - 230 poparło ideę powstania PIE, 193 było przeciw.

Polski Instytut Ekonomiczny będzie finansowany z budżetu państwa. Zastąpi istniejący obecnie Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy.

Jak wynika z uzasadnienia podanego w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, PIE ma zapewnić rządzącym dostęp do "zaplecza informacyjnego, analitycznego, badawczego podejmującego w sposób ciągły i systematyczny zadania z tego zakresu". Nowa placówka będzie podlegać premierowi.

Zobacz także: Zobacz: Morawiecki powołał Polską Izbę Handlową w Waszyngtonie. Będzie reprezentować polski biznes w USA

Jak informuje PAP, instytut miałby m.in. prowadzić badania naukowe, ekonomiczne i społeczne, współpracować z polskimi i zagranicznymi instytucjami i ośrodkami nauki oraz promować polską myśl analityczną.

Ma też organizować seminaria i konferencje oraz upowszechniać wiedzę o sytuacji gospodarczej i rozwoju stosunków gospodarczych.

Rząd przekonuje, że powstanie instytutu jest koniecznie, ponieważ żaden z istniejących dotychczas nie zajmuje się zagadnieniami ekonomicznymi, które obejmują cały proces społeczno-ekonomiczny - podaje PAP.

Opozycja z kolei twierdzi, że nowa instytucja służyć ma wymianie kadr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Jarosław właś...
4 lata temu
To PiSobolszewicy aby puścić z torbami Polskę i Polaków potrzebuje instytutu ? Przecież PiSobolszewia i tak dobrze sobie radzi w tej sprawie.
Łajdacy
4 lata temu
Ten pan z obrazka też ma kartę dużej rodziny? Też bierze 500+? Też ma dodatki socjalne? Karta dużej rodziny od stycznia 2018 też należy się rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli od trójki dzieci wzwyż. Co ten PIS knuje? 3/4 Polaków to będzie socjal?
heh
4 lata temu
następne stołki do obsadzenia
z ukej
4 lata temu
premier totalne dno
oki
4 lata temu
Kolejna zmiana tabliczek a wydatki pójdą w miliony
...
Następna strona