Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstanie centralna baza danych o podatnikach

0
Podziel się

Prezydent podpisał nowelizacje ordynacji podatkowej oraz ustawy o
ewidencji podatników.

Powstanie centralna baza danych o podatnikach
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)
bDyZDJkR

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jeden z przepisów nowelizacji zakłada, że minister finansów będzie mógł przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych, w celu wykonywania ustawowych zadań - w szczególności analityczno-sprawozdawczych.

Nowelizacja przewiduje ponadto podwyższenie odsetek za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, odsetki te to dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (wynoszącej obecnie 5 proc.), ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

bDyZDJkT

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.
Podwyższona stawka odsetek za zwłokę ma wynieść dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększonej o 2 punkty procentowe. Stawka ta nie może być jednak niższa niż 8 proc.

Zmianom ulegną także zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Nowela przewiduje też możliwość składania przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej korekt deklaracji oraz możliwość zwrotu nadpłat podatków należnych takiej spółce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t113299.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/staniszkis;po;bije;podatkami;w;biednych,19,0,691987.html) Staniszkis: PO bije podatkami w biednych Profesor Jadwiga Staniszkis w rozmowie z Money.pl tłumaczy, dlaczego PO stała się groźniejsza niż przed wyborami i prognozuje polityczną przyszłość w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fedak;ma;pomysl;na;dlug;wstrzymac;wplaty;do;ofe,177,0,692657.html) Fedak ma pomysł na dług: wstrzymać wpłaty do OFE Według minister pracy powinno to nastąpić po przekroczeniu poziomu 55 proc. PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;nie;ma;mowy;o;likwidacji;ulgi;rodzinnej,39,0,692519.html) Rostowski: Nie ma mowy o likwidacji ulgi rodzinnej Jej zawieszenie tylko, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc.
bDyZDJlu
KOMENTARZE
(0)