Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
notatka
13.09.2012 12:08

Poznamy notatkę ABW o Amber Gold?

Te informacje nie powinny mieć tajnego charakteru. Jeżeli nastąpiło zaniedbanie, to niech ktoś się do tego przyzna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

Notatka ABW w sprawie Amber Gold pozostanie tajna - poinformował Stanisław Wziątek (SLD), członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Przed komisją stają dziś szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Przedstawiają informacje na temat działań podjętych ws. Amber Gold.

Na posiedzenie przybyli minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk. Poseł komisji Stanisław Wziątek z SLD uważa, że opinia publiczna i tak powinna poznać szczegóły tej sprawy. _ - Te informacje nie powinny mieć tajnego charakteru, ani zastrzeżonego. Jeżeli nastąpiło zaniedbanie, to niech ktoś się do tego przyzna - _ powiedział Wziątek.

Czy szefowie służb powinni odpowiedzieć za sprawę Amber Gold i OLT? To kolejne z pytań, jakie posłowie zadają na posiedzeniu sejmowej speckomisji.

Szef MSW Jacek Cichocki tłumaczy, że w tej chwili trudno powiedzieć, czy można się spodziewać dymisji szefa ABW. _ - Na razie możemy rozmawiać o harmonogramie prac operacyjnych, zawartości notatki i co doprowadziło do jej powstania - _ powiedział Cichocki.

Poseł PO Marek Biernacki zapewnia, że podczas posiedzenia komisji posłowie mogą poruszać każdą z kwestii dotyczących Amber Gold i OLT.

Amber Gold działała od 2009 r., inwestowała pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, gwarantując wysokie oprocentowaniem przekraczające 10 proc. rocznie. 13 sierpnia ogłosiła decyzję o likwidacji nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy. Szef firmy Marcin P. podejrzany jest m.in. o oszustwo na kwotę co najmniej 181 mln zł, za co grozi mu do 15 lat więzienia. W środę gdański sąd zdecydował o utrzymaniu aresztu wobec niego.

ABW już wcześniej przekazała członkom komisji kalendarium swoich działań wobec firmy. Wynika z nich, że Agencja zajmowała się spółką Amber Gold od marca 2012 r. w związku z uruchomieniem lotów przez spółkę OLT Express. ABW ustaliła, że właścicielem linii jest spółka Amber Gold, a działalność spółki jest przypuszczalnie oparta na mechanizmie tzw. "piramidy finansowej", w której potencjalnymi pokrzywdzonymi może być kilkadziesiąt tysięcy osób. ABW ustaliła też, że przez działalność grupy OLT Express, Amber Gold wyprowadza środki finansowe uzyskiwane od klientów.

Z informacji, które dotychczas uzyskała od ABW sejmowa komisja ds. służb specjalnych wynika, że 24 maja Agencja poinformowała o sprawie całe kierownictwo państwa - prezydenta, premiera, ministrów finansów, spraw wewnętrznych, transportu oraz szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Pismo ABW dotyczyło działalności spółki, m.in. podejrzenia prowadzenia działalności przez Amber Gold opartej o mechanizm tzw. "piramidy finansowej"; o wyprowadzeniu środków finansowych od klientów tej spółki na działalność grupy OLT Express; o planowanym skierowaniu zawiadomienia w tej sprawie do prokuratury.

Takie zawiadomienie Agencja przesłała prokuraturze 12 czerwca, a ta 28 czerwca wszczęła śledztwo, które od początku lipca zostało powierzone w całości gdańskiej delegaturze ABW.

Agencja przypomina w notatce dla posłów, że mimo iż w połowie grudnia 2009 r. Komisja Nadzoru Finansowego złożyła w sprawie Amber Gold zawiadomienie do prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz, to nie poinformowała o tym ABW. Od 2008 r. obowiązywało porozumienie o wymianie informacji dotyczących obrotu finansowego. KNF informowała wielokrotnie np. o wątpliwościach dotyczących działalności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

ABW nie otrzymała też prośby o pomoc w prowadzonym przez policję i prokuraturę postępowaniu w sprawie parabankowej działalności Amber Gold. Po zawiadomieniu KNF prokuratura Gdańsk-Wrzeszcz 18 maja 2010 r. wszczęła postępowanie dotyczące złamania prawa bankowego przez Amber Gold, o czym ABW dowiedziała się dwa lata później - wynika z informacji dla posłów.

Nad tą sprawą debatował w ubiegłym tygodniu Sejm. Głosami koalicji przyjął informację rządu i prokuratury o działaniach instytucji państwowych ws. spółki Amber Gold. Sejm odrzucił też projekt powołania komisji śledczej w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
"To pokazało, że Platforma rządzi sądami" Sędzia ustalał z osobą przedstawiającą się jako urzędnik kancelarii premiera, termin rozprawy szefa Amber Gold.
Ważne spotkanie w sprawie Amber Gold Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych, podczas którego szefowie ABW i CBA oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej mają przedstawić informację nt. działań podjętych w sprawie Amber Gold.
Marcin P. prawie uniknął aresztu. Sędzina chciała go wypuścić Za zarzucane prezesowi Amber Gold czyny, grozi nie mniej niż osiem lat więzienia.
Tagi: notatka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz