Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Fot. Bartek Chochołowski

Od jutra pasażerowie, jeżdżący w Poznaniu tramwajami i autobusami bez biletu, zapłacą najwyższą w kraju karę - nawet 195 zł. Do tej pory poznańskie mandaty były najniższe w Polsce.

Jak powiedział PAP Zbigniew Rusak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, kontrolerzy w tramwajach i autobusach zatrzymywali ok. 120 tys. gapowiczów rocznie. Pasażerów nie odstraszała opłata karna, bo - uiszczana u kontrolera - wynosiła 35 zł. Od środy taka opłata będzie prawie trzy razy wyższa.
Pasażer, jadący bez biletu, złapany przez kontrolera i od razu płacący za przewinienie, zapłaci 100 zł. Jeżeli ureguluje karę w ciągu tygodnia - będzie go to kosztowało 137 zł, jeżeli w późniejszym terminie - 195 zł.

"Opłaty za brak biletu MPK w Poznaniu będą najwyższe wśród stosowanych przez miejskich przewoźników w Polsce" - przyznał Rusak.

"Jeżeli odnotujemy większe wpływy z mandatów - rozważymy możliwość zatrudnienia większej liczby kontrolerów - powiedział. "Częstsze kontrole biletów w tramwajach i autobusach również będą działały odstraszająco na gapowiczów. Obecnie w Poznaniu bilety sprawdza 60 pracowników MPK "- dodał.

Kontrolerzy wypisywali gapowiczom wezwania do zapłaty o łącznej wysokości ok. 3 mln zł rocznie. Ściągalność kar za brak biletu wynosiła w Poznaniu 42 proc. Według statystyk, 7 proc. pasażerów w tym mieście jeździ bez ważnego biletu. MPK w Poznaniu przewozi ok. 200 mln osób rocznie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rewizor
83.2.127.* 2008-09-08 21:47
jestem kontrolerem ale nie w poznaniou tylko w zielonej górze. kara musi byc wysoka zeby była skuteczna. mam nadzieje ze podniesienie kar pomoze w ograniczeniu gapowiczów bo u mnie w miescie 100 nie pomaga a kochany zazad miasta nie chce podniesc tej kwoty a szkoda moze wtedy by to pozkjutkowało ja wystawiam miesiecznie po 100 opłat dodatkowych a przcuje na 18 czyli wystawiamy ok 1800 mandatów w miesiacu i co myslicie ze to cos daje?????????
Poznanianka
83.20.30.* 2007-11-20 15:27
Ludzie jeździli by z biletami gdyby nie były ona tak drogie!!!!
Za codzienny przejazd do pracy musze płacic ponad 5 zł.
Jeszcze jakby nie były one czasowe, ale nie zawsze wystarcza jeszcze czasu i trzeba odbic kolejny bilet.
Od nowego roku znowu znacznie mają wzrosnąc ceny biletów! Wole w takim razie zatankowac samochód lub wziac taksówkę! Przynajmniej mam wygodę!

Niech MPK lepiej zastanowi się najpierw skad ludzie maja brac na to pieniądze.
Polak z poludnia
193.1.172.* 2007-08-07 23:46
To chyba przesada, pracuje w sredniej wielkosci francuskim miescie i za brak biletu grozi co najwyzej 40E. kary! Wielkosc gapowiczow dostaje 25E.
Zobacz więcej komentarzy (14)