Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczka MFW dla Egiptu. Oczekują szybkiego porozumienia

0
Podziel się:

Rząd Egiptu oczekuje, że wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie kredytu w wysokości 4,8 mld dol. zostanie zawarte zanim zespół negocjacyjny MFW wyjedzie w środę z Kairu.

Pożyczka MFW dla Egiptu. Oczekują szybkiego porozumienia
(Chameleons Eye/Photoshot/REPORTER)

Rząd Egiptu oczekuje, że wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie kredytu w wysokości 4,8 mld dol. zostanie zawarte zanim zespół negocjacyjny MFW wyjedzie w środę z Kairu - powiedział egipski minister finansów Mumtaz Said.

Poinformował również, że rząd zamierza znieść od środy lub czwartku dotacje do benzyny wysokooktanowej. Interpretuje się to jako krok mający sprzyjać sfinalizowaniu porozumienia.

_ - Podpiszemy wstępny dokument zanim odjadą _ - powiedział minister w rozmowie telefonicznej z Reuterem, dodając, że zespół MFW opuści Kair w środę.

Rząd liczy na to, że pożyczka Funduszu w wysokości 4,8 mld dolarów pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowy wynoszący obecnie 11 proc. produktu krajowego brutto oraz zrównoważyć deficyt płatniczy, który uszczuplił rezerwy dewizowe państwa o ponad 20 mld dolarów od czasu obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka przez społeczną rewoltę w lutym 2011 roku.

Jak zaznacza Reuter, egipski rząd nie przedstawił na razie szczegółów planowanej reformy gospodarczej, ale udostępniane mediom przecieki mają najwyraźniej przygotować społeczeństwo na dalsze przedsięwzięcia oszczędnościowe. W tym kontekście wymienia się m.in. podniesienie ceny gazu dostarczanego gospodarstwom domowym i wzrost stawki podatku VAT, a także zwiększenie akcyzy od papierosów i napojów alkoholowych.

Etylina 95 kosztuje obecnie w Egipcie tylko 2,75 funtów (45 centów USA) za litr. Władze zapewniają, że cena benzyny niskooktanowej, bardziej popularnej wśród uboższych konsumentów, nie zostanie na razie zmieniona.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj prosi o pomoc z MFW. Ile dostanie? Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde spotkała się z głową państwa i negocjuje wysokość pożyczki.
Chcą dostać kolejne miliardy od MFW Jeszcze w tym miesiącu Kair ma odwiedzić delegacja Funduszu.
Strajkowały, by móc pracować w hidżabie Stewardesy egipskich linii lotniczych, prowadzące kampanię o noszenie w pracy hidżabu, zaczęły nosić go na pokładzie samolotów narodowego przewoźnika Egypt Air.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)