Notowania

emerytury
25.03.2018 15:23

PPK uratuje nasze emerytury? Potrzebne dodatkowe oszczędności

Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach – ocenia FOR. Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gabriel Rocha/flickr (CC BY 2.0))

Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach – ocenia FOR.

Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

- Potrzebujemy dodatkowych oszczędności emerytalnych, ale wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych nie zastąpi podnoszenia wieku emerytalnego - ocenia dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Co oznaczają Pracownicze Plany Kapitałowe? - Po stronie pracodawcy będą to dodatkowe koszty, po stronie pracownika będzie to niższa płaca netto. Oznacza to, że będziemy dostawać mniej, ale będziemy mieli dodatkową emeryturę. W przypadku kobiet nawet ta rezygnacja z części płacy netto nie zrekompensuje negatywnych skutków obniżenia wieku emerytalnego, czyli ich emerytury będą nadal bardzo niskie. W przypadku mężczyzn ten wynik będzie już bardziej zbliżony – mówi newsrm.tv dr Aleksander Łaszek. I dodaje: "Zmiany trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście zmian proponowanych przez rząd". - Jednocześnie mamy propozycję zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, co oznacza, że ZUS będzie wypłacał bardzo dużo emerytur najniższych, a z drugiej strony będzie wypłacał bardzo wysokie emerytury osobom, które obecnie dobrze zarabiają - stwierdza.

Tagi: emerytury, ppk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2018

DanaJak szukacie oszczędności to szukajcie w swoich kiszeniach, w kieszeniach sędziów, prokuratorów , prezesów spółek, parlamentarzystów i mundurówki a … Czytaj całość

25-03-2018

ArekA jak to jest że w KRUS wystarczy 130 zł miesięcznie a w ZUS 1300 to za mało.?

25-03-2018

weTo nic innego jak zabezpieczenie emerytur dla tych co zrezygnowali z pracy na rzecz 500+. Dlaczego odpowiedzialni mają odpowiadać za tych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)