Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

PPK uratuje nasze emerytury? Potrzebne dodatkowe oszczędności

32
Podziel się:

Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach – ocenia FOR. Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

PPK uratuje nasze emerytury? Potrzebne dodatkowe oszczędności
(Gabriel Rocha/flickr (CC BY 2.0))

Efektywność polskiego systemu emerytalnego została wyraźnie osłabiona w ostatnich latach – ocenia FOR.

Najpierw marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL podważyła istnienie filaru kapitałowego oraz uderzyła w dynamizm warszawskiej giełdy. Później obniżenie przez rząd PiS wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, co w przypadku kobiet jest najniższym docelowym wiekiem emerytalnym w UE, doprowadziło do sytuacji, w której znaczna część ubezpieczonych w przyszłości może liczyć tylko na emerytury minimalne. Czy sytuację uratuje najnowsza propozycja, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

- Potrzebujemy dodatkowych oszczędności emerytalnych, ale wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych nie zastąpi podnoszenia wieku emerytalnego - ocenia dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Co oznaczają Pracownicze Plany Kapitałowe? - Po stronie pracodawcy będą to dodatkowe koszty, po stronie pracownika będzie to niższa płaca netto. Oznacza to, że będziemy dostawać mniej, ale będziemy mieli dodatkową emeryturę. W przypadku kobiet nawet ta rezygnacja z części płacy netto nie zrekompensuje negatywnych skutków obniżenia wieku emerytalnego, czyli ich emerytury będą nadal bardzo niskie. W przypadku mężczyzn ten wynik będzie już bardziej zbliżony – mówi newsrm.tv dr Aleksander Łaszek. I dodaje: "Zmiany trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście zmian proponowanych przez rząd". - Jednocześnie mamy propozycję zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, co oznacza, że ZUS będzie wypłacał bardzo dużo emerytur najniższych, a z drugiej strony będzie wypłacał bardzo wysokie emerytury osobom, które obecnie dobrze zarabiają - stwierdza.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Andrzej
6 lat temu
co za pajac, kłamie ąz się ze łba kurzy!
ZK590
6 lat temu
jeżeli wypłaca się dla ludzi w wieku 40+ krociowe emerytury przez dziesiątki lat, ma się na utrzymaniu o wiele za wiele urzędników i ludzi z budżetówki to takiego systemu najbogatszy kraj by nie udźwignął.
Syla
6 lat temu
Ciagle brak kasy.My 30 40 latkowie mamy teraz dawać na bieżące emerytury a z czego nam będą wypłacać te ochlapy.Żenada ten caly system emerytalny.Niech państwo zacznie od tych nierobow co tylko na OPSach siedzą.
Chrześcijanin...
6 lat temu
Inflacja rośnie a siła nabywcza spada Opublikowano: czwartek, 04, maj 2017 16:03
Owoce skatoli...
6 lat temu
POLACY JAKO JEDYNI NA ŚWIECIE DEMOTYWATORY
...
Następna strona