Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd sięga po cudzoziemców. Łata nimi polski rynek pracy

Rząd sięga po cudzoziemców. Łata nimi polski rynek pracy

Resort pracy chce skrócić czas uzyskania zezwolenia na pracę dla obcokrajowców. Fot. Robert Wozniak
Resort pracy chce skrócić czas uzyskania zezwolenia na pracę dla obcokrajowców.

 

Elektrycy, lekarze, pielęgniarki, murarze czy kierowcy ciężarówek szybciej znajdą pracę w Polsce. Ministerstwo chce ułatwić zatrudnienie przedstawicielom w sumie 197 profesji z 20 grup zawodowych.

Od początku lipca MRPiPS zamierza uprościć procedury zatrudnienia pracowników z zagranicy w niektórych branżach – pisze "Puls Biznesu". Przede wszystkim polscy pracodawcy nie będą musieli czekać na tzw. test rynku pracy. To praktyka sprawdzania przez starostwo, czy pracowników nie można znaleźć wśród Polaków, nim sięgnie się po cudzoziemców – tłumaczy dziennik.

To ma skrócić czas uzyskania zezwolenia na pracę dla obcokrajowców. Resort Pracy wyodrębnił 197 profesji, których dotyczyć będą uproszczenia procedur. Podobne rozwiązania już wprowadzone zostały dla obywateli Ukrainy, Armenii, Białorusi, Rosji, Czy Gruzji, którzy chcieliby w Polsce podjąć pracę opiekunki, trenera, albo szkolić się lub specjalizować jako dentyści – przypomina "PB".

Polacy są pozytywnie nastawieni do pracowników z Ukrainy

 

 

Mimo tego, zdaniem resortu, polski system relatywnie w niewielkim stopniu korzysta z możliwości preferencji w zatrudnieniu cudzoziemców.

Nowe rozporządzenie ma poszerzyć grupę preferowanych zawodów. Przedsiębiorcy się cieszą z ułatwień, pisze "PB", ale to wciąż za mało. Na naszym rynku brakuje rąk do pracy. Sami pracownicy ze Wschodu to za mało. Jak przekonują potrzeba ułatwień dla specjalistów z Japonii, Indii, USA, czy Serbii.

Ministerstwo bardzo się śpieszy z rozwiązaniami, bo problem pracowników na rynku jest palący. Z tego powodu skrócone zostały konsultacje międzyresortowe i społeczne – czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, rynek pracy, cudzoziemców
Czytaj także
Polecane galerie
Pracownik
2018-05-17 19:35
zrobią wszystko aby Polacy byli biedakami i nie zarabiali godnych pieniędzy
narodowiec
2018-05-17 18:58
pis chce też nizszych pensji dla Polaków
własnie przechodzą przepisy prawa gdzie otwiera się 200 zawodów dla pracowników z całego swiata w tym takie jak budowlanka czy transport chodzi głownie o niegraniczony import pracowników z azji pakistan bangladesz indie. zastopuje to calkowicie wzrost płac oraz w kilka lat zislamizuje Polske i zrobi multikulti 500 plu dla uchodzców i obcokrajowcow juz rozszerzyli.
A W CIAGU 3 ostatnich lat liczba muzuzł,Manów oficjalnie mieszkajacyhc w Polsce wdług danych MSW wzrosła z 28 000 do 90 000 widac to już na ulicach miast

witamy w multikulti za 1600 zl
Maryśka
2018-05-17 17:24
Dlaczego ci od sterów nie chcą przyjąć do wiadomości, że w Polsce nie brakowało by pracowników gdyby płace nie były żenująco niskie. Sprowadzają cudzoziemców z trzeciego swiata byle by zarobki nie wzrosły, a tyłu Polaków wyjechało. Żal na to wszystko patrzeć. Nie mówię ,że Polska ma być tylko dla Polaków ale przede wszystkim dla Polaków.
Pokaż wszystkie komentarze (24)