Notowania

Praca w Polsce. Najbardziej poszukiwani będą budowlańcy

Największe zapotrzebowanie na pracowników wystąpi w sektorze budowlanym - wynika z trzeciej edycji badania "Barometr zawodów" przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)
Głód rąk do pracy w budowlance będzie największy.

Duży głód rąk do pracy będzie też w branży transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej, przetwórczej i w opiece zdrowotnej.

"Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in.: mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Resort zaznacza też, że zmniejszy się liczba zawodów nadwyżkowych, szczególnie w dużych miastach, co z perspektywy pracowników jest sytuacją korzystną. Pracodawcy są bowiem bardziej skłonni do poprawy warunków zatrudnienia, w tym wzrostu wynagrodzeń.

Zobacz też: Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

"Pracodawcy chętniej sięgają po pracowników, którzy do tej pory nie mogli znaleźć pracy w swoim wyuczonym zawodzie. Tak jak w latach poprzednich, przewaga chętnych do pracy nad liczbą ofert dotyczy głównie popularnych zawodów nauczanych w większości szkół i uczelni. Zaliczono do nich ekonomistów, pedagogów oraz filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców" - czytamy dalej.

W zróżnicowaniu regionalnym najlepsza sytuacja z punktu widzenia pracowników występuje w dużych miastach.

"Województwa, na terenie których funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne, są szczególnie zróżnicowane wewnętrznie - na obszarach stref występują duże deficyty, wypełniane przez osoby dojeżdżające niekiedy z odległych powiatów. Także stołeczny rynek pracy, jako największy w kraju, przyciąga pracowników spoza swojego bezpośredniego obszaru. W większości województw są zauważalne, w mniejszym lub większym stopniu, ogólne trendy" - podał resort pracy

"Barometr" jest badaniem jakościowym. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnicy badania to pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Tagi: praca w polsce, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2018

lew1310O jakiej budowlance wy piep..cie. przeciez szkoliliscie bankowcow , socjologow, finansistow i innych w bialych kolniezrykach a teraz wam budowlancow … Czytaj całość

17-02-2018

niewolnikTytuł powinien brzmiec "Poszukiwani niewolnicy do prac w budowlance" bo za 2000 na rękę to jest niewolnictwo poniżej minimum egzystencji a nie … Czytaj całość

16-02-2018

Prawie PEPIKGdzie brakuje bo ja sobie mieszkam w południowej Polsce i jakos tego nie widze aby byl rynek pracownika, gdy szukałem pracy bo posiadam prawo jazdy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (123)