Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Masowy problem w firmach w Polsce. Plaga niekontrolowanych odejść pracowników

Masowy problem w firmach w Polsce. Plaga niekontrolowanych odejść pracowników

Problem odejść dotyczy pracowników fizycznych i produkcyjnych Fot. MICHAL DYJUK/REPORTER
Problem odejść dotyczy pracowników fizycznych i produkcyjnych

Prawie 8 na 10 firm przyznaje, że ma problem z niekontrolowanymi odejściami pracowników - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Zjawisko to dotyczy pracowników fizycznych i produkcyjnych i w porównaniu z ubiegłym rokiem nasiliło się trzykrotnie. Najczęściej wskazywanym celem, na którym planują skoncentrować się przedsiębiorcy w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest utrzymanie pracowników (57 proc. wskazań) - czytamy w raporcie "Key Employer Challenges - jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika?".

Co jest uspokajające dla pracodawców - zauważalny jest wyraźny spadek niekontrolowanych odejść wśród specjalistów. W pierwszej edycji badania taki problem dotyczył co trzeciej firmy, w tym roku występowanie tego typu zjawiska zgłosiło ok 20 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

- Niepokojące jest jednak to, że mniejsze firmy mają trudności nie tylko z utrzymaniem, ale i pozyskaniem specjalistów oraz kadry kierowniczej - mówi partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce Jan Karasek, cytowany w komunikacie.

Czytaj też: Do pracy w Polsce bliżej z Nepalu niż z Szydłowca. Zaskakujące dane

- Optymistyczne jest natomiast to, że istnieją firmy, wprawdzie mniej niż 2 na 10 badanych, dla których zjawisko nieplanowanych odejść pracowników nie jest postrzegane jako problem. Takie przedsiębiorstwa najczęściej podejmują działania związane z utrzymaniem jakości i profesjonalizmu kadry kierowniczej w swoich organizacjach - dodaje Karasek.

Jak utrzymać pracownika

Wyniki badania KPMG wskazują, że, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, priorytetem w obszarze zarządzania personelem dla ponad połowy badanych firm będzie utrzymanie pracowników. Duża część pracodawców ma jednak poczucie, że kontrolują fluktuację.

"W tym roku utrzymanie pracowników nie jest wyzwaniem dla prawie wszystkich badanych organizacji, jak miało to miejsce w roku 2016/2017 - odnotowaliśmy spadek o ok. 20 pkt proc. w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania. Utrzymanie pracowników jest priorytetem dla firm zatrudniających do 200 pracowników działających w branżach: nowoczesnych technologii, większych pracodawców w obszarze usług, a także bankowości i usług finansowych, transportu spedycji i logistyki, farmacji i ochrony zdrowia oraz administracji publicznej" - czytamy w raporcie.

Zobacz też: Nikomu nie zabieram pracy - Ukrainiec o biznesie w Polsce

 

 

Według KPMG co czwarta badana firma zmaga się z wyzwaniami rynku pracy w obszarze utrzymania pracowników. Wśród respondentów wskazujących na problemy z ich utrzymaniem, co trzeci przyznaje, że dopiero niedawno zjawisko to stało się alarmujące i wskazują ten obszar budowania doświadczeń pracowników jako krytyczny.

Najczęściej ze zjawiskiem niekontrolowanego odejścia pracowników spotykają się firmy zatrudniające do 200 osób oraz prywatne spółki z kapitałem rodzimym. Zarządzający są jednak przyzwyczajeni do rotacji wśród pewnych grup pracowniczych. Niemal połowa organizacji deklaruje, że odejścia pracowników związane są z naturalnym procesem ich rotowania między organizacjami.

Przede wszystkim firmy z rodzimym kapitałem wskazują na trudności w rekrutowaniu specjalistów (co druga firma w swojej kategorii). Najczęściej problemy z ich znalezieniem mają organizacje z branży bankowej i usług finansowych, farmacji i ochrony zdrowia, nowoczesnych technologii oraz produkcji przemysłowej.

Obcokrajowcy na ratunek

Pozyskanie fachowców w obszarze pracy fizycznej nadal nie jest jednak łatwym zadaniem. 64 proc. respondentów zgłasza trudności w rekrutacji pracowników fizycznych/produkcyjnych. Wydaje się, że jednym ze sposobów radzenia sobie firm ze zjawiskiem niekontrolowanych odejść z pracy oraz rekrutacją pracowników jest zatrudnianie obcokrajowców.

Czytaj też: Praca w Polsce. Ponad połowa Polaków ani myśli o rozwoju zawodowym

"Już blisko co trzecia ankietowana firma zatrudnia obcokrajowców i nie ma tutaj wyjątków związanych z geograficznym położeniem firm. Większość badanych przedsiębiorstw oferuje pracownikom z innych krajów zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Zdecydowana większość (79 proc. wskazań) obcokrajowców pracujących w Polsce pochodzi z krajów nienależących do Unii Europejskiej, choć spotyka się także obcokrajowców z innych krajów obszaru UE" - czytamy w raporcie.

Raport KPMG w Polsce "Key Employer Challenges - jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika?" powstał na podstawie badania przeprowadzonego w terminie 8-27 czerwca 2018 roku na próbie 150 osób odpowiedzialnych za obszar zarządzania kapitałem ludzkim lub członków kadry zarządzającej firm działających na terenie Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
janusz biznesu
2018-09-05 16:53
Janusz Nosacz "Co, pieniędzmi mam płacić ??????????"
roman
2018-08-12 11:45
Pracuję/ po AGH/ rok w firmie i mimo porozumienia z pracodawcą , że będę się uczył zawodu,g...no .z tego wyszło. Jako młody zatykam dziury. Upomniałem się u pracodawcy, że tak dalej nie może być. Coś się postarali, awansowałem, ale główny cel nauka i doskonalenie zawodu dalej za priorytetem tj. łataniem dziur. Nie mają w organizacji pracy żadnego programu udoskonalania kadr i wiązania pracownika z firmą. Ja na starcie swego życia chcę zdobyć zawód i być tym zawodzie jeden z najlepszych na świecie, kasa przyjdzie później- gdy będę najlepszy.Wiele rzeczy muszę jednak nauczyć się od najlepszych, by nie stracić całego życia na ganianiu zająca. Pewnie porzucę tą firmę,bo organizacja tej światowej firmy ma w głowie tylko tytuły książek o ,,dobrej organizacji pracy
Mirosław
2018-08-09 20:43
Pracodowcy traktują swoich pracowników jak niewolników..Niskie stawki brak środków motywującyvh do podniesienia kwalifikacji..Brak środków z funduszu pracowniczych...Pracownik traktowany jest wasal...żenada.Niskie zarobki oraz brak premii motywacyjnych i wiązania pracownika z firmą.Niskie zarobki a wymagania mega...
Pokaż wszystkie komentarze (367)