Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Praca w Wielkiej Brytanii. Rekordowa stopa zatrudnienia, mniej osób na bezrobociu

3
Podziel się:

Stopa zatrudnienia w II kwartale br. była najwyższa od 1971 r., a przez miesiąc od referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych spadła - poinformował w środę brytyjski urząd statystyczny ONS.

Praca w Wielkiej Brytanii. Rekordowa stopa zatrudnienia, mniej osób na bezrobociu
(Bartosz Wawryszuk)
bELbanMB

W lipcu świadczenie dla poszukujących pracy otrzymywały 763 tys. osób, o 8,6 tys. mniej niż w czerwcu, co jest pierwszym spadkiem od lutego br. Ekonomiści spodziewali się blisko 10 tys. wzrostu.

Jak komentują brytyjskie media, odnotowany spadek - pomimo osłabienia waluty i negatywnych konsekwencji ekonomicznych związanych z niepewnością dotyczących Brexitu - może oznaczać, że wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom natychmiastowy wpływ referendum na postawy pracodawców jest niewielki.

Według udostępnionych danych za drugi kwartał br. stopa zatrudnienia jest najwyższa od rozpoczęcia porównywalnych pomiarów w 1971 roku i wynosi 74,5 proc. Ponad 23,2 miliona osób pracuje na etatach, a 8,53 miliona - na umowach o niepełnym wymiarze czasu pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła w ciągu trzech miesięcy o 172 tys. osób.

bELbanMD

Eksperci są jednak ostrożni w swoich ocenach. - Co frustrujące, większość ujawnionych dzisiaj danych kończy się niemal dokładnie w momencie, kiedy Wielka Brytania podjęła decyzję o zmianie politycznego i gospodarczego kierunku rozwoju - podkreślił John Philpott, dyrektor firmy The Job Economist.

- W efekcie jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie powiedzieć, czy rynek pracy poradził sobie z szokiem związanym z Brexitem, czy po prostu te liczby pokazują ciszę przed burzą, którego obawia się wielu ekonomistów - dodał.

Z kolei Chris Hare, ekonomista firmy inwestycyjnej Investec, podkreślił, że pomimo pozytywnych danych nadal spodziewa się w najbliższych miesiącach wzrostu bezrobocia ze względu na związane z Brexitem spowolnienie gospodarcze.

bELbanMJ

- Jeśli mamy rację, ta nowa dynamika może sprawić, że dzisiejsze dane będą wyglądały na relikt minionej epoki - ocenił.

bELbanNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
trf
5 lata temu
Po ki h.... Piszecie te wszystkie wypociny o uk o emigrantach z Polski o funcie itd. H... wam do tego pozwólcie im żyć ich życiem jakie sobie wybrali i tyle. 90% z nich w najgorszych koszmarach nie sni o powrocie do kraju. A wam h... do tego ile zarabiają i jak żyją. Zajmijcie się własnym marnym życiem zamias tylko pierd....ić o innych
TakaPrawda
5 lata temu
pracuje 70 godzin w tygodniu, gdyby przepisy umozliwialy bym robil i 140 (takie zapotrzebowanie na moja prace). Pracy w UK jest dla KAZDEGO podkreślam KAZDEGO. Nawet minimalna starcza na godne zycie. Tego kraju NIE DA się porownac do Polski.
kamilll
5 lata temu
jak to? 2 razy więcej ludzi pracuje niż w Polsce? a populacja tylko o połowę większa..... przynajmniej w ilości emerytów i rencistów ich przebijamy!!! :D
bELbanNf