Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prace Sejmu. Właśnie rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Sejm zajmie się między innymi wnioskami o powołanie komisji śledczej w sprawie tak zwanej infoafery, projektem ustawy w sprawie uboju rytualnego i prezydencką propozycją zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych.

Prace Sejmu. Właśnie rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm, który dziś po godzinie dziewiątej rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się między innymi wnioskami o powołanie komisji śledczej w sprawie tak zwanej _ infoafery _, projektem ustawy w sprawie uboju rytualnego i prezydencką propozycją zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych.

Dziś rano posłowie rozpatrzą pilny rządowy projekt zmian w ustawie o systemie oświaty; następnie planowana jest debata nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o rachunkowości. Kolejnym punktem obrad będzie senacki projekt zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Sejm zajmie się też rządowymi zmianami w ustawie o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa.

Po południu Sejm będzie debatował nad prezydenckim projektem nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, który zakłada przywrócenie instytucji asesora sędziowskiego. Asesorów miałby powoływać nie minister, jak dawniej, lecz prezydent - na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zasadnicza różnica między asesurą a stanem sędziowskim ma polegać więc na czasowym charakterze asesury - w przeciwieństwie do sędziego, którym jest się już dożywotnio.

W porządku dzisiejszych obrad jest też obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którego celem jest przywrócenie do polskiego prawa możliwości wykonywania uboju rytualnego, czyli uboju bez wcześniejszego ogłuszania. Propozycja, którą przygotowała Krajowa Izba Rolnicza, jest identyczna jak odrzucony w lipcu 2013 r. przez Sejm projekt rządowy w tej sprawie. Dopuszcza ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju. Posłowie zajmą się też trzema projektami zmian w Kodeksie wyborczym.

W kolejnych dniach posłowie zajmą się projektem PSL dotyczącym zmian w konstytucji, który zmierza do wprowadzenia zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych, zmianami w prawie karnym, a także projektami uchwał SLD i Solidarnej Polski w sprawie powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać tzw. infoaferę.

Sejm jutro na wniosek klubu SLD wysłucha informacji bieżącej sprawie sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.

W przerwie jutrzejszych obrad Sejmu ma zostać zwołane posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Chodzi o przyjęcie regulaminu obrad Zgromadzenia, które odbędzie się 4 czerwca z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Orędzie na forum Zgromadzenia 4 czerwca ma wygłosić prezydent Bronisław Komorowski.

Piątkowe głosowania zakończą się na wniosek SLD o godz. 11. Sojusz poprosił o to, gdyż posłowie tego klubu chcą uczestniczyć w pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który odbędzie się tego dnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza posiedzenie Sejmu. Zajmą się... Projekty ustaw o ABW i AW to element szerszej reformy służb specjalnych zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska po aferze Amber Gold w 2012 r.
W Sejmie o podręcznikach. Transmisja Zgodnie z projektem, we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III.
Gigantyczne łapówki. Hewlett-Packard się przyznał Koncern może dostać zakaz udziału w przetargach publicznych.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)