Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy nie wypłacają pensji. 30 tysięcy takich przypadków

0
Podziel się:

Jest to mniej o blisko 13 procent niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego, ale wciąż bardzo dużo - podkreśla rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.

Pracodawcy nie wypłacają pensji. 30 tysięcy takich przypadków
(Fotolia)
bESEvHNN

Ponad 30 tysięcy przypadków niewypłacania wynagrodzeń pracownikom odnotowali inspektorzy pracy w pierwszym półroczu tego roku. Jest to blisko o 13 procent mniej niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego, ale wciąż bardzo dużo - podkreśla rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.

Do niewypłacania pensji dochodzi zwłaszcza w firmach małych i średnich w takich branżach jak budownictwo, handel i przetwórstwo przemysłowe.

Pracodawcy tłumaczą się najczęściej problemami ekonomicznymi firmy. - Żadne jednak tłumaczenia nie są tu usprawiedliwieniem. Pracodawca ma obowiązek zapłacić za wykonaną pracę - wyjaśnia Danuta Rutkowska.

bESEvHNP

Dodaje, że niewypłacanie bądź zaniżanie wynagrodzenia jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych. Inspektor pracy może nałożyć mandat w wysokości od tysiąca do 2 tysięcy złotych, a w przypadku recydywy do 5 tysięcy złotych.

W pierwszym półroczu tego roku inspektorzy nałożyli blisko 3 tysiące mandatów na pracodawców, którzy nie płacili albo zaniżali wynagrodzenia. Skierowali też do sądu blisko 580 wniosków o ukaranie pracodawców, którzy popełnili to wykroczenie.

bESEvHOq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)