Notowania

unia
01.05.2011 08:42

Pracodawcy: Unia dała nam szybszy wzrost

Organizacje pracodawców podkreślają, że miliardy euro unijnej pomocy przyspieszyły rozwój gospodarczy kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ernop/CC/Flickr)

Organizacje pracodawców podkreślają, że miliardy euro unijnej pomocy przyspieszyły rozwój gospodarczy kraju, w efekcie czego stał się on atrakcyjniejszy dla inwestorów. 1 maja mija siedem lat od naszej akcesji.

Zdaniem głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki, w pierwszych 15 latach transformacji Polska osiągnęła znaczny postęp w wielu dziedzinach gospodarki, jednak inwestycje w infrastrukturę i ochronę środowiska były w tym czasie na niskim poziomie. - _ Dopiero wejście Polski do UE miało usunąć to wąskie gardło rozwoju gospodarczego _ -_ Polska miała otrzymać z budżetu UE duże środki finansowe. Po siedmiu latach wiemy, że te nadzieje prawdopodobnie uda się zrealizować, może nawet w stopniu większym niż zakładał to początkowy plan. Już teraz mamy w Polsce tysiące tablic informujących o projektach inwestycyjnych finansowanych ze środków UE. Dalsze tysiące projektów będą realizowane w tym dziesięcioleciu _ - podkreślił.

Gomułka przypomniał, że w tym roku wydatki z funduszy unijnych mają wynieść 68,6 mld zł, z tego ok. 20 mld zł to pomoc dla gospodarstw rolnych. Składka unijna w 2011 r. wyniesie 15,7 mld zł. - _ Zatem efekt finansowy członkostwa to transfer netto do Polski rzędu 50 mld zł, czyli blisko 3 proc. PKB. Według szacunków Instytutu Badań Strukturalnych, skumulowanym efektem tych transferów w latach 2004-2015 będzie podwyższenie poziomu PKB w 2015 r. o 6,5 proc., czyli o około 130 mld zł. To trzy razy więcej niż nasze wydatki na obronę narodową _ - zaznaczył.

Wśród zalet wejścia do Unii wymienił też dostęp Polaków do europejskiego rynku pracy. - _ Setki tysięcy młodych ludzi zdobywa kwalifikacje zawodowe, wielu nawiązuje kontakty handlowe. Niektórzy z nich wracają do kraju z oszczędnościami i pomysłami pozwalającymi na samodzielną działalność gospodarczą, na tworzenie miejsc pracy dla innych _ - powiedział. Jego zdaniem dzięki wejściu do UE Polska stała się bardziej atrakcyjna również dla dużego kapitału zagranicznego. Efektem tego jest dynamiczny wzrost sektora eksportowego oraz usługowego w takich dziedzinach jak: finanse oraz handel i hotelarstwo.

Lata akcesji chwali też ekspert ds. funduszy europejskich Pracodawców RP Tomasz Włodarski i podkreśla, że wejście do UE dało Polsce _ znaczny zastrzyk gotówki _. - _ Jesteśmy największym beneficjentem funduszy unijnych wśród wszystkich krajów i chyba jeszcze długo będziemy. Mamy spore szanse, żeby dalej czerpać bardzo duże korzyści _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t103587.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemiecki;rynek;pracy;jest;juz;otwarty,14,0,821262.html) Niemiecki rynek pracy jest już otwarty
Włodarski uważa jednak, że z punktu widzenia pracodawców nie można jednoznacznie oceniać uzyskania przez Polaków dostępu do europejskiego rynku pracy. - _ Obawiamy się odpływu wartościowych pracowników. Za kilka miesięcy może okazać się, że bezrobocie spadnie np. o kilka promili. Na pewno będą branże, które w jakieś sposób odczują to, że rynek pracy się otwiera _ - powiedział. Dodał, że nie przeceniałby też wartości dla polskiej gospodarki oszczędności pracujących za granicą Polaków. - _ Nie jesteśmy Kubą, żeby te pieniądze płynące zza granicy utrzymywały nasze państwo. Natomiast z punktu widzenia zdobywania kwalifikacji dostęp do europejskiego rynku pracy jest bardzo korzystny _ - powiedział.

Ekspert PKPP Lewiatan Jacek Adamski zwraca uwagę na wyraźne zmniejszanie się rozpiętości płac nominalnych w _ starej _ UE i Polsce po wejściu do Unii. - _ Tuż po akcesji pensje w "starej" UE były nominalnie około sześć, siedem razy większe, niż w Polsce. W tej chwili są większe trzy, cztery razy _ - powiedział. Adamski podkreślił, że dużym zaskoczeniem była skala emigracji zarobkowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t35146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/7;lat;temu;weszlismy;do;unii;zaobacz;jak;wtedy;swietowalismy,243,0,821235.html) 7 lat temu weszliśmy do Unii. Zaobacz jak wtedy świętowaliśmy 1 maja 2004 roku razem z Polską do Unii weszło 9 innych państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t85956.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;pokaze;unii;czym;jest;sprawnosc;panstwa,136,0,685192.html) Polska pokaże Unii czym jest sprawność państwa Boni: Nasza prezydencja to będzie debata o przyszłości Wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;europejska;umrze;powolna;smiercia,245,0,666869.html) Unia Europejska umrze powolną śmiercią? Amerykański politolog: Proces scalania wspólnoty ustaje wskutek nacjonalizmów.
Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz