Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prąd droższy nawet o 15 proc. To nawet 17,50 zł miesięcznie

255
Podziel się

W przyszłym roku za prąd zapłacimy nawet o 15 proc. więcej. To przez rosnące ceny węgla, drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla i mniejszą produkcję prądu w krajach skandynawskich.

Podwyżka prądu wyniesie ok. 11,50-17,50 zł miesięcznie.
Podwyżka prądu wyniesie ok. 11,50-17,50 zł miesięcznie. (jarmoluk/pixabay (CC0))
bDYNANzF

O ile wzrosną rachunki? Jak wylicza Gazeta Wyborcza, w przyszłym roku gospodarstwo domowe zapłaci za prąd o 10-15 proc. więcej. Założywszy, że rodzina wydaje na ten cel przeciętnie 1,4 tys. zł rocznie (dane Forum Energii), to podwyżka wyniesie 140-210 zł, czyli ok. 11,50-17,50 zł miesięcznie.

W ubiegłym tygodniu na Towarowej Giełdzie Energii za każdą zamawianą na przyszły rok megawatogodzinę prądu trzeba było zapłacić elektrowniom rekordowe 224 zł. Dokładnie rok temu taka sama ilość energii kosztowała 165 zł.

Głównym winowajcą jest węgiel. Ceny surowca, z którego produkowane jest prawie 78,5 proc. prądu w Polsce - zaczęły znacznie rosnąć już na początku 2017 r. Agencja Rozwoju Przemysłu podaje, że tylko przez rok (luty 2017 – luty 2018) ceny węgla energetycznego na giełdzie wzrosły o 15 proc.

bDYNANzH

ZOBACZ: Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd

Od półtora roku drożeją też uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2). W ciągu 18 miesięcy ich cena wzrosła trzykrotnie – do 16 euro za tonę. A stanowi ona ok. 15proc. kosztów produkcji prądu, bo w Polsce węgiel spala się w przestarzałych instalacjach.

Prąd drożeje także w krajach skandynawskich i nadbałtyckich, a to ma znaczenie dla Polski. W dużym uproszczeniu import prądu ze Skandynawii w szczycie naszego zapotrzebowania jest najłatwiejszy. A Skandynawia, słynąca z najniższych cen prądu w UE, cierpi w tym roku na deficyt energii z powodu upałów i suszy.

bDYNANzN

To wpływa na wzrost cen. Gdyby w Szwecji wzrosły one o 100 proc., w Polsce odczulibyśmy wzrost o blisko 4 proc. – pisze Gazeta Wyborcza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYNANAi
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(255)
Olek
3 lata temu
Co to są zawsze za brednie z tym, o ile zł miesięcznie. Przecież to zależy od tego, ile kto zużywa. Zawsze zakładane jest, że śmiesznie mało. W praktyce należy to pomnożyć x4, ale tego nikt nie powie, żeby nie denerwować ludzi
Max
3 lata temu
Ktoś musi zapłacić za wczasy pracowników taurona.
jarku
3 lata temu
Budowa elektrowni atomowej? Zachód posiada kilkadziesiąt takich.
bDYNANAj
Jasnowidz9
3 lata temu
JUŻ dzisiaj kupujemy prąd z krajów sąsiedzkich , niedobory prądu sięgają 20 %. Jesteśmy jedynym krajem w Europie bez elektrowni jądrowej , nas mafie węglowe ciągle straszą atomem a PIS zdefraudował 4mld zł przeznaczone na rozwój technologi jądrowej. To porażka rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego. Precz z partiami konserwatywnymi.
Jasnowidz9
3 lata temu
A czy nie mogli by wsypywać do elektrowni 1100 wagnów węgla DZIENNIE zamiast 800 , przecież PIS powiedział że nam elektrownie jądrowe nie potrzebne bo jesteśmy MOCARSTWEM WĘGLOWYM
...
Następna strona