Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kierowcy zaoszczędzą 150 zł

165
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie kierowców.

Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów.
Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów. (Fot. Piotr Kamionka/REPORTER)

Poparł wniosek RPO Adama Bodnara i orzekł, że obywatel nie może być obciążany kosztami wymiany prawa jazdy, jeśli wynika ona z niezależnych od niego działań władz samorządowych.

W myśl przepisów, każdy posiadacz dokumentu ma obowiązek aktualizowania zawartych w nich danych, a więc w przypadku prawa jazdy, np. adresu, kiedy zmienia miejsce zamieszkania. Za wymianę dokumentu musi zapłacić wówczas 50 zł opłaty ewidencyjnej i 100 zł opłaty za wydanie nowego prawa jazdy – przypomina Dziennik.pl.

Co jednak w przypadku, kiedy np. miasto zmienia nazwę ulicy, na przykład w ramach dekomunizacji ich nazw? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, uznając za niesprawiedliwe, by kierowca, który musi - w takim przypadku - zaktualizować dokument, ponosił za to koszty.

TK po dwóch latach przychylił się do tego argumentu – donosi Dziennik.pl. Trybunał orzekł, że w sytuacji, w której "owa zmiana jest następstwem działań organów władzy samorządowej, których obywatel ten nie inicjował, obciążenie go kosztami nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego. Kierowca nie powinien być bowiem obciążany kosztami materialno-technicznych czynności organów administracji, gdy konieczność ich dokonania stanowi konsekwencję niezależnych odeń działań organów władz samorządowych".

Zobacz także: E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków

Zwrócił też uwagę, być może nie ma konieczności umieszczania danych dotyczących zamieszkania w dokumencie, który ma stwierdzać de facto prawo prowadzenia pojazdu, a nie tożsamość i obywatelstwo – do tego służy dowód osobisty. Zwłaszcza, że i ten ostatni obecnie nie zawiera danych adresowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(165)
Grzegorz
5 lata temu
Mam nadzieję, że albo Jevrosojuz się rozleci albo ja nie dożyję totalnej i permanentnej inwigilacji. Starszy Brat to pikuś z tym co się szykuje......
kierowca
5 lata temu
Dobra zmiana PIS oszukuje na odszkodowaniach m. in. PZU obciążając wspólnych właścicieli pojazdów z tytułu szkody równo jednego i drugiego a także tego który nie spowodował kolizji. Firmy ubezpieczeniowe w tym PZU zarabiają na tym procederze krocie.
julek
5 lata temu
I to ma być rzetelna informacja? Opłaty ewidencyjnej jest 50 groszy, czyli oszczędza się 100,50 zł anie 150!
okulary
5 lata temu
niech zainteresuja się tym że w przypadku wady wzroku też istnieje obowiązek wymiany blankietu co 5 lat ze względu na konieczność przeprowadzenia okresowych badań u lekarza. dlaczego co 5 lat muszę wyrzucic w błoto 200 zl na lekarza i 150 na wymiane dokumentu + koszty zdjec. czy sam sobie wymyslilem żeby ieć chore oczy? t jest dopiero porazka...
Ludwik
5 lata temu
I gdzie ten kuzyn szwagra który wymyslił ten płatny proceder zarobi takie krocię, może nie podzielił się z KRS-em to i szmali niema.
...
Następna strona