Notowania

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kierowcy zaoszczędzą 150 zł

Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie kierowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Piotr Kamionka/REPORTER)
Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów.

Poparł wniosek RPO Adama Bodnara i orzekł, że obywatel nie może być obciążany kosztami wymiany prawa jazdy, jeśli wynika ona z niezależnych od niego działań władz samorządowych.

W myśl przepisów, każdy posiadacz dokumentu ma obowiązek aktualizowania zawartych w nich danych, a więc w przypadku prawa jazdy, np. adresu, kiedy zmienia miejsce zamieszkania. Za wymianę dokumentu musi zapłacić wówczas 50 zł opłaty ewidencyjnej i 100 zł opłaty za wydanie nowego prawa jazdy – przypomina Dziennik.pl.

Co jednak w przypadku, kiedy np. miasto zmienia nazwę ulicy, na przykład w ramach dekomunizacji ich nazw? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, uznając za niesprawiedliwe, by kierowca, który musi - w takim przypadku - zaktualizować dokument, ponosił za to koszty.

TK po dwóch latach przychylił się do tego argumentu – donosi Dziennik.pl. Trybunał orzekł, że w sytuacji, w której "owa zmiana jest następstwem działań organów władzy samorządowej, których obywatel ten nie inicjował, obciążenie go kosztami nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego. Kierowca nie powinien być bowiem obciążany kosztami materialno-technicznych czynności organów administracji, gdy konieczność ich dokonania stanowi konsekwencję niezależnych odeń działań organów władz samorządowych".

E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków

Zwrócił też uwagę, być może nie ma konieczności umieszczania danych dotyczących zamieszkania w dokumencie, który ma stwierdzać de facto prawo prowadzenia pojazdu, a nie tożsamość i obywatelstwo – do tego służy dowód osobisty. Zwłaszcza, że i ten ostatni obecnie nie zawiera danych adresowych.

Tagi: prawo jazdy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2017

zcxw Polsce nie mal co rok wprowadza się nowy wzór jakiegoś dokumentu, na dzień dzisiejszy jest po kilka obowiązujących wzorów tego samego dokumentu, … Czytaj całość

17-12-2017

apaczTowarzysz rzeplinski orzeklby 150 na urzad i drugie tyle obowiazkowej darowizny na PO by zylo sie lepiej zodziejeom

16-12-2017

WożnicaCzekam kiedy proboszcz będzie odbierał dowód rejestracyjny pojazdu a punkty karne będzie można sprawdzić u ojca Rydzyka w Toruniu

Rozwiń komentarze (165)