Notowania

fundusze unijne
13-02-2018 (13:00)

Ile funduszy unijnych dla Polski? Nieoficjalnie: kwota uzależniona od praworządności

To, ile pieniędzy dostanie Polska w przyszłej perspektywie UE, będzie zależało od poszanowania prawa w naszym kraju. Do takich nieoficjalnych ustaleń dotarła dziennikarka Polskiego Radia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta)
Mateusz Morawiecki miał ocieplić relacje Polski z Unią. Skutki nie powalają.

To, ile pieniędzy dostanie Polska w przyszłej perspektywie UE, będzie zależało od poszanowania prawa w naszym kraju. Jest już dokument Komisji Europejskiej dotyczący tej kwestii. Do takich nieoficjalnych ustaleń dotarła dziennikarka Polskiego Radia.

O tym, że Bruksela może zastosować wobec naszego kraju takie rozwiązanie, mówiło się już od dłuższego czasu. W połowie ubiegłego roku zaproponowali to politycy niemieccy. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odniósł się jednak do tej propozycji krytycznie.

Mówił, że Unia dysponuje innymi sposobami, by zapewnić, że solidarność w UE nie działa tylko w jedną stronę.

Z kolei 7 maja 2017 roku unijna komisarz ds. spraw sprawiedliwości Vera Jourova zaproponowała, żeby kwota funduszy dla Polski w przyszłej perspektywie unijnej zależała od wypełnienia zobowiązań wobec uchodźców.

Za tę sprawę ma być odpowiedzialna Vera Jourova. Jak donosiła "Rzeczpospolita", ponieważ praworządność może być i jest różnie interpretowana, KE chce uszczegółowić termin i uzależnić wypłaty od funkcjonowania "skutecznego i niezależnego sądownictwa". – Kryteria muszą być precyzyjne – powiedziała dziennikowi Jourova.

Zobacz też: Europosłowie o praworządności w Polsce. Legutko kontra Lewandowski

Tagi: fundusze unijne, praworządność, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

XAWERCzekamy na wypłatę "Reperacji Wojennych" od Niemiec !

13-02-2018

2x500+Wszyscy o tym wiedzieli,nawet ci pobierajacy 500+ i juz sie martwili co to bedzie.Zadufanie rzadzacych tylko nie pozwalalo im przewidywac i twierdzili … Czytaj całość

13-02-2018

Cristo my już dziękujemy...

Rozwiń komentarze (62)