Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ile funduszy unijnych dla Polski? Nieoficjalnie: kwota uzależniona od praworządności

Ile funduszy unijnych dla Polski? Nieoficjalnie: kwota uzależniona od praworządności

Mateusz Morawiecki miał ocieplić relacje Polski z Unią. Skutki nie powalają. Fot. Jakub Orzechowski/ Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki miał ocieplić relacje Polski z Unią. Skutki nie powalają.

To, ile pieniędzy dostanie Polska w przyszłej perspektywie UE, będzie zależało od poszanowania prawa w naszym kraju. Jest już dokument Komisji Europejskiej dotyczący tej kwestii. Do takich nieoficjalnych ustaleń dotarła dziennikarka Polskiego Radia.

O tym, że Bruksela może zastosować wobec naszego kraju takie rozwiązanie, mówiło się już od dłuższego czasu. W połowie ubiegłego roku zaproponowali to politycy niemieccy. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odniósł się jednak do tej propozycji krytycznie.

Mówił, że Unia dysponuje innymi sposobami, by zapewnić, że solidarność w UE nie działa tylko w jedną stronę.

Z kolei 7 maja 2017 roku unijna komisarz ds. spraw sprawiedliwości Vera Jourova zaproponowała, żeby kwota funduszy dla Polski w przyszłej perspektywie unijnej zależała od wypełnienia zobowiązań wobec uchodźców.

Później ta kwestia wielokrotnie wracała. Jak pisaliśmy w styczniu, prace nad mechanizmem obcinania niepokornym krajom pieniędzy mają zacząć się w drugiej połowie roku.

Za tę sprawę ma być odpowiedzialna Vera Jourova. Jak donosiła "Rzeczpospolita", ponieważ praworządność może być i jest różnie interpretowana, KE chce uszczegółowić termin i uzależnić wypłaty od funkcjonowania "skutecznego i niezależnego sądownictwa". – Kryteria muszą być precyzyjne – powiedziała dziennikowi Jourova.

Zobacz też: Europosłowie o praworządności w Polsce. Legutko kontra Lewandowski

budżet ue, fundusze unijne, praworządność
Czytaj także
Polecane galerie
er
2018-02-14 10:13
to jarek zacznie drukowac kase bez pokrycia
Jaruś Kartofel
2018-02-14 10:03
Żebranie o pieniądze w sytuacji kiedy cały czas PiS owcy obrażają cały świat to kpina i wygłupy maluczkich zakompleksionych istotek. Żygać mi się chce jak widzę te poczwary z PiS
GRZEGTORZ
2018-02-14 06:54
MATOUSZ !!!!!! NO WIDZISZ DO CZEGO DOPROWADZIŁEŚ !!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (62)