Notowania

Jean-Claude Juncker: Komisja Europejska nie prowadzi wojny z Polską

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker krytycznie wypowiedział się w czwartek w Berlinie o niemieckim pomyśle uzależnienia wypłaty krajom UE funduszy strukturalnych od przestrzegania przez nie zasad praworządności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zapytany na konferencji, czy popiera propozycję rządu Niemiec, Juncker odparł: "jestem zdania, że nie powinno się tego robić". Dodał, że Komisja Europejska dysponuje innymi sposobami, by zapewnić, że solidarność w UE nie działa tylko w jedną stronę.

We wtorek niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, powołując się na dokument z ministerstwa gospodarki w Berlinie, że rząd Niemiec analizuje, czy Unia Europejska może uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad praworządności. O dokumencie informowały także inne media.

Licząca osiem stron analiza dotyczy kolejnego siedmioletniego okresu finansowego UE po roku 2020 i jest związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Resort gospodarki Niemiec, zapytany przez PAP o materiał "Spiegla", zapowiada opublikowanie wkrótce rządowego stanowiska ws. polityki spójności UE.

- Niemiecki rząd uzgodnił wspólne stanowisko w sprawie polityki spójności UE po 2020 roku. Zostanie ono wkrótce opublikowane na naszej stronie internetowej. Chodzi w tym przypadku o pierwsze stanowisko, o impulsy do przemyśleń i pomysły dotyczące nowego uregulowania okresu wspierania po 2020 roku. Pierwszych projektów dyrektyw na szczeblu UE należy oczekiwać dopiero w 2018 roku - odpowiedział w środę rzecznik niemieckiego resortu gospodarki.

Brexit wydaje się dogodną okazją do nowego ustalenia zasad transferów finansowych między bogatymi i mniej zasobnymi krajami UE. Trzeba "krytycznie zbadać wszystkie instrumenty wsparcia" - napisano w dokumencie cytowanym przez "Spiegla".

Nawet o połowę mniej pieniędzy możemy dostać od Unii w perspektywie budżetowej 2021-2028 - informowało w środę RMF FM, powołując się na nieoficjalne wypowiedzi swoich źródeł.

- Jeżeli nic się nie zmieni w Polsce w kwestii sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego, to prawdopodobnie Polska otrzyma w przyszłości mniej pieniędzy. Sądzę, że może to być nawet mniej niż połowa obecnych funduszy - mówi anonimowo jeden z wysokich rangą urzędników KE w rozmowie z RMF FM.

Już 7 maja unijna komisarz ds. spraw sprawiedliwości Vera Jourova zaproponowała, żeby kwota funduszy dla Polski w przyszłej perspektywie unijnej zależała od wypełnienia zobowiązań wobec uchodźców.

- Zawieszenie wypłaty środków strukturalnych dla wybranych państw członkowskich UE jest otwarcie sprzeczne z traktatami unijnymi - oświadczyła w środę premier Beata Szydło, odnosząc się do pojawiających się do jakiegoś czasu głosów sugerujących, że możemy stracić część środków.

- Grożenie obcięciem funduszy europejskich za nieprzyjęcie uchodźców to populizm - mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Tagi: jean-claude juncker, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2017

BoloO jakiej solidarnosci mowa! skoro niemcy naczele z Merkel byli glupi przyjmujac islam do siebie to i my niby musime byc rownie glupi jak oni w imie … Czytaj całość

01-06-2017

palacznie ma zadnej solidarnosci, POLSKA NIE NEGOCJUJE Z TERRORYSTAMI. trzeba nazywac rzeczy po imieniu. Rzad 3 rzeszy terroryzuje polske od lat, kradna nam … Czytaj całość

01-06-2017

ŁukaszNo to mamy nowy CCCP . Znowu Niemcom wali. Co to znaczy?"rząd Niemiec analizuje, czy Unia Europejska może uzależnić wypłaty funduszy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)

Wybrane dla Ciebie