Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Izraela namawiał do ataku na Iran

0
Podziel się:

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ostro skrytykował Benjamina Netanjahu.

Premier Izraela namawiał do ataku na Iran
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ocenił w opublikowanym wywiadzie, że premier kraju Benjamin Netanjahu działa nieodpowiedzialnie w kwestii irańskiego programu nuklearnego.

Diskin, który kierował Szin Bet w latach 2005-2011 i niedawno przeszedł na emeryturę, już wcześniej wyrażał podobne opinie. Pierwszy jego wywiad po opuszczeniu stanowiska ukazał się w dzienniku _ Jedijot Achronot _. Przeprowadził go dokumentalista zbierający materiały do filmu o izraelskich szpiegach.

Jak twierdzi Diskin, Netanjahu próbował przekonać jego samego i jego kolegów, by zaakceptowali - jak to określił - _ nielegalną _ decyzję zaatakowania Iranu. Diskin opisuje też udział w _ dziwnym _ spotkaniu z Netanjahu, ministrem obrony Ehudem Barakiem i ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Awigdorem Liebermanem, podczas którego dyskutowano nad zagrożeniem nuklearnym ze strony Iranu przy cygarach i alkoholu.

_ Moi koledzy i ja nie byliśmy pewni, czy Netanjahu i Barak mogą poprowadzić kampanię irańską. Nie ufaliśmy ich motywom. Obawialiśmy się, że mogą wykonać różne ruchy, które skompromitują Izrael, opierając się na nieistotnych przypuszczeniach lub stosując nieuczciwe metody. Mieliśmy poczucie, że próbowali coś przemycić _ - przekonywał.

O polityce wobec Autonomii Palestyńskiej Diskin powiedział, że Izrael wzmocnił Hamas i poniżył prezydenta Mahmuda Abbasa. _ Mogliśmy dokonać różnych posunięć militarnych, które mogły zmienić obraz sytuacji, ale Bibi (Netanjahu) i Barak byli za słabi _ - dodał.

Ocenił, że osobiste i polityczne interesy premiera zawsze były ważniejsze niż interes państwa. Biuro premiera Netanjahu w oświadczeniu określiło wypowiedzi Diskina jako bezpodstawne.

_ Niedorzeczne stwierdzenia Diskina, wygłoszone przez człowieka, który jeszcze pół roku temu chciał być szefem Mosadu (wywiadu), są motywowane politycznie i wynikają z jego frustracji spowodowanej tym, że nie kieruje Mosadem _ - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Netanjahu wymachiwał bombą. Groził Iranowi Premier Izraela: _ trzeba ustanowić wyraźną granicę prac nad programem nuklearnym, której nie wolno mu przekroczyć bez ryzyka interwencji zbrojnej _.
Przekazali Izraelowi plan ataku na Iran? Doradca izraelskiego premiera Harel Locker odmówił skomentowania sprawy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)