Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier ma nadzieję na korzystny budżet UE

0
Podziel się:

Premier ma nadzieję, że fundusze z UE zostaną utrzymane na wysokim poziomie. Polska może jednak nie dostać pieniędzy na czas.

Premier ma nadzieję na korzystny budżet UE
(Reporter Poland)

Polska ma nadzieję, że fundusze na unijną politykę spójności zostaną utrzymane na odpowiednio wysokim poziomie.

Premier Donald Tusk złożył taką deklarację w Paryżu, po rozmowach z prezydentem Francji Francois Hollande'm. Tusk powiedział, że Polska i Francja uznały, iż dyskusja na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej będzie oznaczała utrzymanie możliwie wysokiego poziomu polityki spójności i wspólnej polityki rolnej:

- _ Ewentualne zmiany, bo przecież będziemy wszyscy wspólnie szukali kompromisu, nie powinny odbyć się kosztem polityki spójności, ani wspólnej polityki rolnej. Tutaj Francja i Polska mają jednoznacznie wspólną opinię _ - twierdzi premier.

Donald Tusk podkreślił, że Francja i Polska działają wspólnie na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu europejskiego. Dostrzegają szczególnie w polityce rolnej i w polityce spójności dobre mechanizmy, pozwalające na przeciwdziałanie kryzysowi.

W wielu częściach Europy unijny budżet wprost przekłada się, zdaniem Tuska, na nowe miejsca pracy, także dla ludzi młodych. W perspektywie 8-10 lat o sytuacji na europejskim rynku pracy będą współdecydowały wspólne finansowe przedsięwzięcia europejskie. Decyzje w sprawie budżetu Unii na lata 2014-20 zapadną na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli 7 i 8 lutego. Są jednak obawy, że termin ten nie będzie dotrzymany. Co wtedy?

- _ Nieuchwalenie unijnego budżetu w lutym opóźni inwestycje w Polsce _ - uważa Elżbieta Bieńkowska. Minister rozwoju regionalnego wzięła udział w sejmowym spotkaniu parlamentarzystów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że pieniądze z nowej perspektywy finansowej Polska zacznie wydawać najwcześniej pod koniec 2014 roku:

- _ Najważniejszy dla nas jest czas. Jeżeli by się okazało, że 7-8 lutego wieloletnie ramy finansowe nie będą przyjęte to z rokiem 2014 możemy się pożegnać, a może i dalej. To z punktu widzenia całej Europy jest niekorzystne _ - twierdzi Bieńkowska.

Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że unijne pieniądze zostaną w najbliższych latach przeznaczone na dokończenie inwestycji infrastrukturalnych. Nie tam jednak popłynie ich główny strumień:

- _ Następny budżet, będzie budżetem przekierowanym w stronę przedsiębiorczości na nauki innowacyjności i na czwartym miejscu infrastruktury. Chociaż pieniędzy na infrastruktury będzie cały czas sporo. Zamierzamy bardzo wzmocnić temat energetyczny. W tej chwili w całej masie programów, które są Europie realizowane z polityki spójności, Polska jest chyba jedynym krajem, który ma energetykę w tym budżecie _ - podkreśla minister rozwoju regionalnego.

W Sejmie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie parlamentarzystów państw Grupy Wyszechradzkiej (czyli Czech, Polski, Słowacji, Węgier). Do dyskusji zaproszono również polityków ze Słowenii i Chorwacji. Tematem dyskusji były nowe wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskie na lata 2014 - 2020 z perspektywy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii i Chorwacji.

Tematem jutrzejszych rozmów będą _ Wyzwania stojące przed administracją rządową i samorządową Grupy Wszehradzkiej oraz Słowenii i Chorwacji, w kontekście europejskiego kryzysu finansowego _. Na koniec obrad jego uczestnicy przyjmą wspólne stanowisko.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapewnia. _ Cięć już nie będzie _ Resort oczekuje, że dopłaty dla polskich rolników osiągną średni poziom w UE.
Sejm przywrócił Fundusz Kościelny Posłowie przyjęli odnośną poprawkę Senatu do ustawy budżetowej.
Będzie sojusz z Paryżem? Oto wspólny cel Tematem spotkań z francuskimi politykami będzie głównie nowy budżet UE na lata 2014-2020.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)