Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier rozpoczął wizytę w Estonii

0
Podziel się:

Według kancelarii premiera celem roboczej wizyty szefa polskiego rządu jest wzmocnienie współpracy regionalnej, m.in. w dziedzinie energetyki i transportu.

Premier rozpoczął wizytę w Estonii
(Reporter)

Premier Donald Tusk rozpoczął dziś jednodniową wizytę w Estonii. Z premierem Andrusem Ansipem i prezydentem Toomasem Hendrikiem Ilvesem będzie rozmawiał o gospodarce, współpracy w UE oraz wspólnych projektach energetycznych i infrastrukturalnych.

Według kancelarii premiera celem roboczej wizyty szefa polskiego rządu jest wzmocnienie współpracy regionalnej, m.in. w dziedzinie energetyki i transportu.

Tusk powiedział w piątek, że chce, aby państwa bałtyckie były trwałym elementem regionalnego porozumienia w różnych sprawach, tak jak w sprawie negocjacji nad budżetem unijnym na lata 2014-2020.

Jak mówił premier, jego wizyta w Estonii to kolejny etap budowania przez Polskę ścisłych więzi regionalnych. Zapewnił, że bardzo mu zależy na dobrych relacjach z naszymi sąsiadami, a państwa bałtyckie - jak przekonywał - są szczególnie ważnym partnerem dla Warszawy.

Tematem rozmów Tuska w Tallinie będą m.in. stosunki dwustronne oraz regionalne, a także kwestie energetyczne i transportowe. Chodzi m.in. o Rail Baltica, czyli projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Szefowie rządów omówią także bieżące sprawy dotyczące Unii Europejskiej oraz plany Polski co do przyjęcia euro. Estonia należy do strefy euro od 1 stycznia 2011 r. Na spotkaniu będzie omawiana także polityka wschodnia i bezpieczeństwo.

Tusk w Tallinie podejmie również tematy współpracy obu krajów w ramach Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego, obejmującej makroregion złożony z ośmiu państw: Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Niemiec, Polski i Szwecji.

Czytaj więcej w Money.pl
To historyczna debata. Dziś w Sejmie... Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.
Szczyt UE: Polska zachwycona, a inni? Nie wszyscy po unijnych negocjacjach czują się takimi zwycięzcami jak premier Donald Tusk. Co osiągnęła Polska, czego nie udało się innym?
Tyle premier wygrał w Brukseli. Dla siebie Premier Donald Tusk zyska na popularności dzięki sukcesowi w Brukseli, ale poparcie dla niego wzrośnie tylko na krótką metę - ocenia politolog Rafał Chwedoruk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)