Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes PARP odpowiada krytykom funduszy europejskich

0
Podziel się:

- Wszystkim malkontentom chciałabym pokazać firmy, które rozwinęły się dzięki pieniądzom z funduszy europejskich - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Prezes PARP odpowiada krytykom funduszy europejskich
(Money.pl)

- Wszystkim malkontentom i sceptycznie nastawionym do efektów jakie przyniosły fundusze europejskie, chciałabym pokazać projekty, które sfinansowaliśmy i firmy, które rozwinęły się dzięki tym pieniądzom - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Prezes PARP podkreśla, że to są bardzo często znane polskie marki, które wcześniej nie były tak popularne. Wymienia na przykład firmę Pesa - produkującą tramwaje i pociągi, czy Solaris - producenta pojazdów komunikacji miejskiej.

- Są to też zupełnie nowe marki, które zdobyły polski rynek, a często są także obecne w kilku lub kilkunastu krajach świata - argumentuje Bożena Lublińska-Kasprzak.

Dodała też, że PARP prowadzi badania firm, które korzystały z funduszy. - Te ankiety pokazują, że te programy dobrze działają, poprawiają się wskaźniki naszych beneficjentów, a dodatkowo tworzone są nowe miejsca pracy.

Jej zdaniem bardzo łatwo jest krytykować na przykład, że jakiś przedsiębiorca stworzył biznes plan pod dotacje z UE. Podkreśla, że bardzo trudno jest zrobić projekt pozorny.

- Dodatkowo przedsiębiorca zawsze dokłada 50 procent własnych środków do realizacji projektu dotowanego z programów unijnych. I musi go wykonywać zgodnie z założeniami, zobowiązaniami podjętymi w umowie. W naszej bazie współpracy z przedsiębiorcami widzimy, że bardzo często to są innowacyjne projekty, bardzo dobrze wydane pieniądze. A właściciele takich firm podkreślają, że bez wsparcia 50-procentowego ze strony UE, nie byliby w stanie samodzielnie udźwignąć finansowo takiej inwestycji - dodaje.

Bożena Lublińska-Kasprzak podkreśla też, że choć liczba przedsiębiorców, którzy deklarują się jako ci innowacyjni maleje, to jednak wzrastają wydatki tych, którzy innowacyjni są, a firmy, które raz spróbują zrealizować projekt ze środkami publicznymi, kontynuują później działalność innowacyjną z własnych pieniędzy.

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )
PARP w ostatnich latach finansował 17 tys. projektów, na które z UE przeznaczono około 24 mld zł. Przykładowe innowacyjne projekty, które zostały dofinansowane to elektroniczna kostka do gry, specjalne urządzenie do rehabilitacji ręki, czy pasażerski, kilkoosobowy samolot odrzutowy.

Bożena Lublińska-Kasprzak dodała też, że polskie firmy stoją przed kolejną szansą, by stać się bardziej innowacyjnymi.

W latach 2014-2020 PARP będzie obsługiwała trzy krajowe programy operacyjne finansowane z nowej perspektywy finansowej UE. Są to: "Inteligentny Rozwój", "Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój". W ich ramach PARP rozdysponuje 16 mld zł.

"Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu z perspektywy unijnej 2007-2013. Jego budżet sięga nieco ponad 8,6 mld euro, czyli ok. 35,91 mld zł. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,63 mld euro. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,45 mld euro.

"Polska Wschodnia" to program dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet wynosi 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł. Ma on m.in. podnosić konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających we wschodniej Polsce, a także na służyć tworzeniu sprzyjających warunków dla innowacyjnych firm.

Z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" będą finansowane m.in. projekty poprawiające sytuację młodych na rynku pracy oraz jakość szkolnictwa. Na ten cel ma trafić 4,69 mld euro.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)