Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Jak prezydent Trump wpłynie na polską gospodarkę? Dramatu nie będzie

7
Podziel się:

- Obniżenie podatków korporacyjnych w USA oraz brak presji na tworzenie ekologicznej energetyki - to niektóre z mogących wpływać na polską gospodarkę scenariuszy polityki Donalda Trumpa - ocenia ekonomista prof. Stanisław Mazur.

Jak prezydent Trump wpłynie na polską gospodarkę? Dramatu nie będzie
(JIM WATSON/AFP)

Zdaniem eksperta to, co będzie się działo w 2017 r. w polityce międzynarodowej, istotnie wpłynie na polską gospodarkę. Obecnie kluczowym pytaniem wydaje się polityka nowego prezydenta USA. Jednak - jak zaznaczył ekonomista - gospodarczo Polska jest znacznie silniej powiązana z Unią Europejską, dlatego relacje z USA nie będą miały "dramatycznie dużego znaczenia dla naszej gospodarki".

- Polityka Donalda Trumpa to jeszcze spekulacje, ponieważ to początek kadencji, natomiast istnieją przesłanki, które czynią zasadne zwrócenie uwagi na pewne potencjalne korzyści i zagrożenia, które z tego płyną - powiedział ekonomista.

Wśród potencjalnych zagrożeń wynikających z prezydentury Trumpa wymienił możliwość "zdjęcia parasola ochronnego znad Europy". Trump - zauważył ekspert - krytycznie wypowiadał się o zasadności amerykańskiej obecności w NATO.

Niepokoją - zdaniem eksperta - pojawiające się w wypowiedziach Trumpa echa izolacji gospodarczej, protekcjonistyczne nastawienie, które może w istotny sposób wpływać na globalną koniunkturę. - Wtedy w naturalny sposób my zostaniemy tymi negatywnymi konsekwencjami dotknięci - ocenił Mazur.

Negatywnie na polską i europejską gospodarkę może w jego opinii wpłynąć możliwe obniżenie podatków korporacyjnych w USA. To zachęci firmy amerykańskie do powrotu do Stanów Zjednoczonych.

Ekonomista zwrócił uwagę na kwestię ograniczenia wolnego handlu. - Pan prezydent Trump zdaje się oponentem tego myślenia i znów może to rzutować na dynamikę relacji gospodarczych między Unią Europejska a Stanami Zjednoczonymi. To nie musi mieć pozytywnych konsekwencji dla naszej gospodarki - ocenił ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zauważył też, że "paradoksalnie" polityka Trumpa może iść w sukurs polskiemu rządowi. - Prezydent Trump jawi się jako osoba, która jest przeciwnikiem myślenia w kategoriach globalnego ocieplenia, szukania ekologicznych rozwiązań, wiec być może to byłaby chwila oddechu dla polskiego rządu i tej presji budowania innowacyjnej, ekologicznej energetyki, innej niż ta oparta na węglu - mówił ekonomista.

Jego zdaniem, możliwa zmiana relacji Amerykanów z partnerami w Azji może spowodować, że otworzy się rynek dla niektórych segmentów polskich producentów czy eksporterów.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Zeus
6 lat temu
Shalom - Aj waj Maciar zleć naszym komandosom z Gromu ,aby zaprowadzili demokrację w zy dow sko syjonistycznym domu.
edi
7 lat temu
przed wyborami co innego po wyborach co innego miała być tragedia a teraz zaś co innego głupota dziennikarzy oraz kibiców przewyższa was samych cha cha cha cha
kilo
7 lat temu
Mam nadzieje, ze zabierze swoich jankesow z powrotem do siebie. Chodzi o tych, ktorych Obama nam przyslal.
JAN
7 lat temu
Ty Polak czy ty nie jestes przypadkiem z KGB
Polak
7 lat temu
Trump powinien zabrać tych swoich zabijaków z naszrgo kraju.