Notowania

Prezydent powoła nowego członka Rady Dialogu Społecznego

Dorota Gardias w latach 2005-2011 była przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Bartosz Krupa)

Prezydent Andrzej Duda powoła dziś do Rady Dialogu Społecznego przewodniczącą Forum Związków Zawodowych Dorotę Gardias. Nowa członkini Rady zastąpi przewodniczącego Forum Tadeusza Chwałkę, który w listopadzie zginął w wypadku samochodowym.

Dorota Gardias w latach 2005-2011 była przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Rada Dialogu Społecznego została powołana w miejsce Komisji Trójstronnej. Powstanie Rady jest efektem wspólnych prac związków, pracodawców i rządu.

Obecnie rząd w Radzie jest reprezentowany przez sześciu ministrów i dwóch wiceministrów. Po 8 członków zgłosiły centrale związkowe - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Po sześciu organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego.

Swojego przedstawiciela w Radzie ma również prezydent oraz prezesi Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego.

Przewodniczenie Radzie jest rotacyjne, zmieniane co rok. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był zawsze przedstawiciel rządu. W Radzie na zmianę - przedstawiciel pracodawców, związków zawodowych oraz rządu. Obecnie przewodniczącym Rady jest szef Solidarności Piotr Duda.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związki zawodowe mogą inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.

Tagi: rada dialogu społecznego, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz