Notowania

kraków
27.06.2012 18:45

Prezydent Krakowa nie otrzymał absolutorium

Zdaniem radnych wykonanie budżetu miasta w 2011 r. należy do najgorszych w ostatnich latach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cancre/CC/Wikipedia)

*Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie otrzymał w środę absolutorium. Zdaniem radnych wykonanie budżetu miasta w 2011 r. należy do najgorszych w ostatnich latach - zarówno planowane dochody, jak i wydatki zrealizowano w niespełna 93 proc. *

Skarbnik miasta Lesław Fijał wyjaśniał, że inne miasta - np. Gdańsk i Katowice - urealniły w 2011 r. plany swoich budżetów, a Kraków tego nie uczynił. Jak mówił, radni odrzucili przedstawiane im w tej sprawie uchwały, zaś zmiany, których dokonali w budżecie były kosmetyczne, stąd takie a nie inne wskaźniki wykonania budżetu.

_ Nie udzielamy absolutorium, ale nie dążymy do referendum. Sytuacja, choć zła, wymaga dyskusji i pracy, a nie sporów. Nie ma sensu wydawać kilkuset tysięcy złotych na referendum jesienią. Nasza decyzja, to sygnał, że są potrzebne zmiany _ - mówił podczas sesji szef klubu radnych PO Grzegorz Stawowy. Radni PiS w głosowaniu wstrzymali się.

Według prezydenta Majchrowskiego stwierdzenie, że wykonanie budżetu jest najgorsze w ostatnich latach nie zostało udokumentowane ani uzasadnione. Wytykał radnym, że najpierw nie podejmowali, a potem dwukrotnie odrzucili projekty korekty budżetu.

Prezydent mówił, że niepełne wykonanie prognozowanych dochodów i planowanych wydatków wynikało z _ obiektywnych okoliczności _, a wniosek Komisji Rewizyjnej jest nieuzasadniony, bo nie doszło do przekroczenia wydatków.

_ Zawsze byłem zwolennikiem tego, by wszystkie działania dotyczące Krakowa były oparte o interes miasta. Moją niechęć budziło przekładanie spraw politycznych na sprawy miasta. O tym, czy udzielić absolutorium zdecydowała nie Rada Miasta i członkowie klubu mającego najwięcej członków, ale osoby spoza Rady, mianowicie władze krakowskiej PO _ - powiedział Majchrowski.

Przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider, równocześnie przewodniczący Rady Miasta Krakowa, powiedział PAP, że decyzja o nieudzieleniu absolutorium nie była wyłącznie decyzją Zarządu krakowskiej PO, jak sugeruje prezydent. _ Taką samą decyzję, w autonomicznym głosowaniu podjął też klub radnych Platformy _ - podkreślił Kośmider.

Za nieudzieleniem absolutorium opowiedziało się 26 radnych, 7 było przeciw tej uchwale, a 9 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z przepisami najwcześniej na sierpniowej sesji zostanie postawiony wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta, ale jak zapowiadają radni nie uzyska on poparcia. W poprzednich dwóch latach Komisja Rewizyjna występowała do Rady Miasta o udzielenie absolutorium prezydentowi, ale radni nie popierali tego wniosku.

Czytaj więcej o sytuacji w Krakowie w Money.pl
W tym mieście nie pograsz na ulicy Od maja artyści, aby uzyskać zgodę magistratu na występy, muszą przejść egzamin przed komisją złożoną z muzyków, choreografów,aktorów i urzędników.
Kraków: Trwa proces ws. śmiertelnego pobicia "Człowieka" Wszystkim oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. W budynku sądu zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Koń dorożkarski zasłabł w Krakowie. Jest dochodzenie policji O zwierzęciu leżącym na jezdni i bijącym go batem woźnicy zawiadomili kierowcy.
Tagi: kraków, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, małopolskie, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz