Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka RPP. Co teraz?

0
Podziel się:

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział, że trwają analizy dotyczące trybu uzupełnienia składu Rady Polityki Pieniężnej.

Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka RPP. Co teraz?
(Money.pl/Bartek Chochołowski)

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał prof. Zytę Gilowską z funkcji członka RPP, w związku ze zrzeczeniem się przez nią tej funkcji - poinformowała w piątek w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Prezydent ma trzy miesiące na powołanie nowego członka Rady.

_ W związku ze zrzeczeniem się przez prof. Zytę Gilowską funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, prezydent Bronisław Komorowski na podstawie artykułu 13 ust. 5 pkt. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. odwołał ją z funkcji członka RPP _ - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Według ustawy o NBP organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go wyłącznie w przypadku: zrzeczenia się swej funkcji; choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji; skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.

Ustawa mówi ponadto, że członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego musi na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku, pod rygorem odwołania z Rady.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział w TVN CNBC, że trwają analizy dotyczące trybu uzupełnienia składu Rady Polityki Pieniężnej, czy należy to zrobić w ramach kadencji członka rady, czy kadencji całej rady. Dziekoński zauważył, że ustawa mówi o sześcioletniej kadencji członka RPP.

_ - Trzeba rozstrzygnąć, czy jest to kadencja nowego członka rady, czy jest to uzupełnienie i to wymaga analizy prawnej. Żebyśmy mieli pełną jasność, jaki charakter będzie miało powołanie i na jaki okres czasu ta osoba będzie powołana na to miejsce _ - powiedział.

Dziekoński pytany, czy prezydent miał już okazję prowadzić wstępne, sondażowe rozmowy z ewentualnymi następcami Gilowskiej powiedział, że nie. - _ Dopiero dzisiaj zostało podpisane przez prezydenta rozstrzygnięcie w tej sprawie. Oczywiste jest, że nie wypada i pan prezydent nigdy tego nie czyni, by przed podjęciem decyzji prowadzić jakiekolwiek rozmowy sondażowe. Byłoby to niewłaściwe _ - powiedział minister.

Dziekoński zaznaczył, że prośba o odwołanie ze składu RPP wpłynęła w tym tygodniu. _ - Pan prezydent przyjął ze zrozumieniem wniosek i przychylił się do tej prośby _ - dodał minister. Podkreślił, że prezydent nie prowadził na razie konsultacji ws. powołania nowego członka Rady.

_ - Pani profesor Zyta Gilowska poinformowała pana prezydenta o swojej rezygnacji, pytanie o powody należy adresować bezpośrednio do prof. Gilowskiej. Pan prezydent przyjął ze zrozumieniem argumentację i na jej prośbę odwołał z funkcji członka RPP _ - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Zaznaczyła, że prezydent ma 3 miesiące na powołanie następcy w RPP. Pytana o kandydatury na potencjalnych następców Gilowskiej, odpowiedziała: - _ Pismo z rezygnacją wpłynęło do nas dopiero w tym tygodniu. Jeśli pojawi się odpowiednia kandydatura, to następca zostanie powołany. Sądzę, że ten termin 3 miesięcy nie zostanie skonsumowany _.

Dyrektor Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk powiedział PAP, że nieobecność członka RPP nie stoi na przeszkodzie obradom Rady. Zgodnie z regulaminem RPP ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego Rady.

Uzupełnienia składu Rady, np. z powodu zrzeczenia się funkcji, organ powołujący ma dokonać nie później niż w trzy miesiące od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady.

Do Rady Polityki Pieniężnej Gilowską powołał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Od lipca 2012 r. Gilowska była nieobecna na pięciu posiedzeniach decyzyjnych RPP.

Ustawa o NBP mówi, że w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie łatwiej o odwołanie prezydenta? Premier ocenił dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami, że mamy do czynienia z pytaniem ustrojowym, które pechowo nałożyło się na falę referendów w Polsce.
Rekordowy rok dla Warszawy. To pomoże? Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że ubiegły rok był dla Warszawy rekordowy jeśli chodzi o pozyskane środki europejskie. Z UE stolica pozyskała ponad 1,1 mld zł - o 426,8 mln zł więcej niż rok wcześniej.
Są podpisy, by odwołać prezydent. Uda się? Warszawska wspólnota samorządowa twierdzi, że zebrała 110 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy.
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych Sprawdź, kiedy znów zapłacimy więcej za kredyty, a oprocentowanie lokat zacznie rosnąć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)