Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent przyjął dymisję Tuska. Kaczyński: Pokażemy, jaki był naprawdę

0
Podziel się:

Przyszły szef Rady Europejskiej jest przekonany, że pełniąc nową funkcję zrobi dużo dobrego dla Polski.

Prezydent przyjął dymisję Tuska. Kaczyński: Pokażemy, jaki był naprawdę
(PAP/Jacek Turczyk)

Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu. Zmiana na stanowisku premiera, to konsekwencja wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Swoje nowe obowiązki ma on objąć 1 grudnia. Były szef rządu jest przekonany, że pełniąc nową funkcję będzie mógł zrobić dużo dobrego dla Polski. Tymczasem Jarosław Kaczyński zapowiada, że jego partia pokaże jak naprawdę wyglądały rządy byłego premiera.

Aktualizacja: 15:15

Donald Tusk złożył dymisję prezydentowi dwa dni temu. Jednak z uwagi na wizytę Bronisława Komorowskiego w Berlinie, została przyjęta dziś, podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podkreślił, że to sytuacja szczególna, gdy dymisja nie odbywa się na podstawie upadku rządu, a awansu.- _ To w jakimś mierze spuentowanie 25 lat naszej wolności i 10 lat naszej obecności w Unii _- podkreślał Bronisław Komorowski. - _ Takie są nieubłagane zasady opisane w konstytucji, choć tej sytuacji konstytucja nie przewidziała. Zazwyczaj dymisja rządu wiąże się z jakimiś kłopotami - _powiedział.

Dodał, że stanowisko Donalda Tuska w Brukseli to dowód na to, że Polska ma mocną pozycję we wspólnocie europejskiej. Po czym wręczył mu w prezencie busolę i kompas, aby zawsze wskazywały mu właściwy kierunek.

Tusk dziękuje Polakom

- _ Piastowanie funkcji premiera to największa nagroda i taką do końca życia pozostanie _ - mówił Donald Tusk pełniący funkcję premiera, po przyjęciu jego dymisji przez prezydenta. Były premier dziękował Polakom, prezydentowi i swoim ministrom.

- _ Chciałbym przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom, wszystkim rodakom, całej mojej kochanej Polsce, za te 7 lat. To były lata trudne dla wielu z nas, ale muszę też powiedzieć, że to były lata dla mnie na pewno najważniejsze i najpiękniejsze. Ważniejszego zadania, jakim było bezpieczne prowadzenie Polski poprzez skomplikowane czasy kryzysu i niepokoju już nie będę miał _ - powiedział Tusk.

Donald Tusk podkreślił, że choć na stanowisku szefa Rady Europejskiej będzie musiał kierować się przede wszystkim interesem Wspólnoty, to _ rozum i serce będą biało-czerwone _. Jest przekonany, że pełniąc nową funkcję będzie mógł zrobić dużo dobrego dla Polski.

Prezydent porozmawia z Kopacz

Dotychczasowy premier będzie pełnił obowiązki szefa rządu do czasu wyłonienia następcy. Kandydatką koalicji Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe na premiera, jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Bronisław Komorowski zaprosił ją na spotkanie na jutro rano do Belwederu.

Prezydent ustali wówczas dokładny harmonogram powoływania nowego rządu. - J_ esteśmy umówieni na spotkanie. Będę chciał się przede wszystkim dowiedzieć tego, z jakimi zamysłami będzie tworzony nowy rząd. To nie będzie łatwy okres, czas trzykrotnych wyborów, a co więcej jest to czas zaostrzającego się konfliktu na wschód od Polski _ - powiedział Komorowski.

Porównaj obietnice premiera z tym, co rzeczywiście zrobił

Od momentu przyjęcia dymisji prezydent musi powołać nowy rząd w ciągu dwóch tygodni, czyli w tym wypadku do 25 września. Jednak ze względu na wyjazd Bronisława Komorowskiego do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ (22-25 września), praktycznie ostatnim możliwym terminem będzie 22 września przed południem.

Kaczyński: Pokażemy jaki był naprawdę

Szef PiS powiedział, że jego partia pokaże, jak naprawdę wyglądały rządy Donalda Tuska. _ - Bo nie może być tak, że ktoś zostawia kraj w bardzo trudnej sytuacji, gdzie mamy wojnę nieopodal polskich granic i po prostu wyjeżdża sobie na stanowisko, które jest - powiedzmy - średniego znaczenia, choć w sensie prestiżowym i osobistym jest rzeczywiście bardzo dobre _ - zaznaczył Kaczyński.

Pytany, czy może wskazać jakieś pozytywy ustępującego rządu, prezes PiS stwierdził, że w Polsce _ jest potężny front chwalących _ i nie będzie się do niego dołączać.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Sawicki nie powinien dłużej być ministrem _ Według SLD, nie potrafi zapewnić rolnikom wypłaty rekompensat za straty wywołane rosyjskim embargiem.
Rostowski zazdrości stanowiska Bieńkowskiej - _ Ważne, żeby zazdrość nie była połączona z żółcią _ - żartował były wicepremier.
Sikorski bezpieczny? _ To zły moment na zmiany _ To zły moment na zmianę szefa polskiej dyplomacji, m.in. dlatego, że na wschodzie jest bardzo trudna sytuacja międzynarodowa - ocenił Grzegorz Schetyna.
Schetyna zostanie ministrem? _ To dobry kandydat _ - _ Jest wystarczająco sprawnym i kompetentnym politykiem, aby objąć stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego _- uważa Rafał Grupiński, szef klubu PO.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)