Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Szwajcarii chce godzić Rosję z...

0
Podziel się:

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.

Didier Burkhalter
Didier Burkhalter (PAP/EPA)
bEIGMhDp

_ - Próbujemy pozostać bezstronni, nie chcemy nikogo osądzać _ - zapewnił na konferencji prasowej Burkhalter. Dodał, że chce _ znaleźć jak najlepszy sposób _ normalizacji stosunków między dwoma dawnymi wrogami.

Szwajcaria reprezentuje interesy Gruzji w Moskwie i interesy Rosji w Tbilisi od 2009 roku.

Gruzja zaprzestała utrzymywania stosunków dyplomatycznych z Rosją w 2008 roku, po krótkiej wojnie, która doprowadziła do uznania przez Moskwę niepodległości dwóch prorosyjskich terytoriów separatystycznych w Gruzji, Osetii Południowej i Abchazji.

bEIGMhDr

Stosunki na linii Tbilisi-Moskwa nieznacznie się poprawiły po zastąpieniu w 2013 roku administracji prezydenta Micheila Saakaszwilego przez koalicję Gruzińskie Marzenie. Nowi liderzy gruzińscy wykazują chęć normalizacji stosunków z Rosją, jednocześnie ponownie mówiąc o zamiarze wejścia do NATO i UE.

Wizyta Burkhaltera w Gruzji stanowi część jego podróży po Kaukazie południowym. W poniedziałek prezydent Szwajcarii spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. W środę ma udać się do Armenii.(PAP)

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie szantażują gruzińskich wyborców - Rosyjscy żołnierze straszą nas, że jeśli pójdziemy głosować to wsadzą nas do więzienia na kilka lat i wyślą prosto do Rosji - skarżą się mieszkańcy przygranicznych wsi.
Rosyjska dyplomacja krytykuje OBWE MSZ Rosji wyraża żal do przedstawiciela OBWE z powodu krytykowania Rosji, w tym za niedostateczną kontrolę granic.
Separatyści uwolnili obserwatorów OBWE? - "Nie wiemy, gdzie odjechali, ale nie czyniliśmy im żadnych przeszkód w odjeździe" - powiedział przedstawiciel LNR Ołeksij Czmyłenko.
bEIGMhDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)