Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent USA nie może pozostawić Iraku bez pomocy. Zwłaszcza, gdy część wojska uciekła

0
Podziel się

Barack Obama chciał zapisać się w historii jako przywódca kończący wszystkie wojny. Interwencja wojskowa może być konieczna.

Prezydent USA nie może pozostawić Iraku bez pomocy. Zwłaszcza, gdy część wojska uciekła
(PAP/EPA)
bCYKRMlN

W obliczu antyrządowej ofensywy islamistów w Iraku Stany Zjednoczone muszą dążyć przede wszystkim do powstania w tym kraju rządu jedności narodowej, w skład którego weszliby nie tylko szyici, ale także sunnici i Kurdowie - pisze _ Financial Times _.

Prezydent Barack Obama, który chciał zapisać się w historii jako przywódca kończący prowadzone przez USA wojny, musi teraz zmierzyć się z problemem ewentualnej kolejnej interwencji zbrojnej na Bliskim Wschodzie - zauważa brytyjski dziennik w artykule redakcyjnym.

Antyrządowa ofensywa prowadzona na północy Iraku przez ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu) - sunnickie ugrupowanie _ bardziej dżihadystyczne niż Al-Kaida _ - grozi rozpadem państwa irackiego i utworzeniem zagrażającego także Zachodowi _ państewka dżihadystów _. _ Zagrożenia, jakie stanowiska ISIL, nie można ignorować _ - przestrzega _ FT _ dodając, że historia Al-Kaidy stanowi dobry przykład, że Zachód zawsze płaci wysoką cenę za zdobycze terytorialne organizacji terrorystycznych.

bCYKRMlP

_ - Administracja Obamy musi skupić się teraz na (irackim premierze Nurim) al-Malikim i jego zdominowanym przez szyitów rządzie. To Maliki, długotrwały, lecz niewiarygodny sojusznik USA, ponosi odpowiedzialność za chaos, w jakim pogrążył się Irak. To jego wykluczająca polityka doprowadziła do marginalizacji irackich sunnitów, dając ISIL bazę poparcia _ - ocenia gazeta.

Zdaniem _ FT _ Obama nie może pozostawić Malikiego samemu sobie w czasie, gdy _ irackie wojsko rozpierzchło się na wieść o ofensywie ISIL-u, a dżihadyści mogą skierować się na Bagdad _. _ Jeśli do tego dojdzie, USA być może będą musiały udzielić Malikiemu wsparcia wojskowego. Jednak głównym celem USA powinno być skierowanie Iraku na drogę ku rządowi jedności narodowej, złożonego z sunnitów, szyitów i Kurdów. Każda propozycja amerykańskiego wsparcia militarnego powinna być warunkowa _ - ocenia dziennik.

Jednak zastąpienie Malikiego bardziej koncyliacyjnym politykiem jest nieodzowne. W tym celu USA mogą być zmuszone do pertraktowania z szyickim Iranem, wpływowym sojusznikiem irackiego premiera. Stany Zjednoczone muszą odwieść Iran od chęci udzielenia swemu sąsiadowi bezpośredniej pomocy wojskowej i zaangażować go w wysiłki mające na celu utworzenie inkluzywnego rządu w Bagdadzie. Powołanie takiego gabinetu to najlepszy sposób na _ usunięcie islamistom gruntu spod nóg _ - uważa _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl

bCYKRMlV
bCYKRMmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)