Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problem imigrantów w UE. Austria chce dyskusji o wydatkach na uchodźców i zasadach UE ws. deficytu

0
Podziel się:

Rosnące koszty związane z zapewnieniem opieki uchodźcom mogą pokrzyżować plany budżetowe niektórych państw europejskich, UE powinna więc rozważyć zastosowanie wobec nich wyjątku od unijnych zasad deficytu budżetowego - oświadczyły władze Austrii w niedzielę.

Problem imigrantów w UE. Austria chce dyskusji o wydatkach na uchodźców i zasadach UE ws. deficytu
(LOUISA GOULIAMAKI/AFP)
bELwpuxx

- W krótkiej perspektywie koszty związane z napływem uchodźców są wysokie, ale przewidywalne. Ważniejsza jest jednak kwestia długotrwałego wpływu tej sytuacji na budżety państw UE - powiedział austriacki minister finansów Hans Joerg Schelling w wywiadzie dla wydania "Welt am Sonntag", które ukazało się w niedzielę.

Schelling podkreślił, że wielu uchodźców trafiających do Europy zostanie tam, a to znaczy konieczność sfinansowania przez rządy budowy nowych szkół i domów. - Wątpię, by planowane obecnie budżety okazały się wystarczające - dodał.

Część ekonomistów przekonuje, że większa liczba uchodźców przełoży się na wyższy popyt, a co za tym idzie - wyższe przychody podatkowe. Schelling zaznaczył jednak, że "taki wzrost gospodarczy jest osiągany przez zwiększanie wydatków i zadłużenia".

bELwpuxz

Jego zdaniem Komisja Europejska powinna rozważyć pomysł, by kosztów związanych z zapewnieniem opieki uchodźców nie liczyć jak normalnych wydatków w ramach unijnych zasad dyscypliny budżetowej. - Powinniśmy porozmawiać o tym, czy wysokich kosztów ponoszonych na działania humanitarne przez kraje takie jak Niemcy, Austria i inne nie należy traktować jako nadzwyczajnych efektów jednorazowych - powiedział Schelling.

Szef niemieckiego ministerstwa finansów Wolfgang Schaeuble mówił, że jego rząd nadal będzie starał się o utrzymanie zrównoważonego budżetu w tym i przyszłym roku. Niektórzy politycy kwestionowali jednak wykonalność takiego planu, biorąc pod uwagę rosnące koszty wymuszone przez kryzys migracyjny.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Der Tagesspiegel" wykluczył pomysł podniesienia podatków na pokrycie tych wydatków. - Obiecaliśmy wyborcom, że nie będzie podwyżek podatków i tej obietnicy dotrzymamy - podkreślił.

Rzecznik niemieckiego resortu finansów odmówił komentarza na pytanie, czy rząd w Berlinie poparłby czasowe wyłączenie takich wydatków spod unijnych reguł deficytowych.

bELwpuya
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)