Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Problemy z jakością żywności. Polska weźmie aktywny udział w tworzeniu nowego prawa

71
Podziel się:

Firmy spożywcze sprzedają różnej jakości produkty do krajów Europy wschodniej i zachodniej. W środę larum podniósł kolejny kraj. Tym razem Rumunia. - Gdy Komisja Europejska przedstawi założenia nowych aktów prawnych dotyczących jakości żywności, Polska będzie aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Problemy z jakością żywności. Polska weźmie aktywny udział w tworzeniu nowego prawa
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Minister odniósł się do czwartkowej wypowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jeana-Clauda Junckera, który nie wykluczył wprowadzenia nowego unijnego prawa o jakości żywności. Chodzi o to, że oferowanie w niektórych krajach artykuły spożywcze są gorszej jakości niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach. Konferencja na ten temat odbyła się w czwartek w Brukseli.

Minister wyjaśnił, że "polskie służby kontrolne nie były adresatem skarg obywateli czy organizacji zrzeszających konsumentów bądź przedsiębiorców, dodatkowo nie otrzymywały żadnych formalnych wniosków w obszarze "podwójnej jakości" od organów kontroli z innych państw członkowskich".

Poinformował, że dotychczas wpłynął jeden wniosek konsumencki w sprawie różnic w składzie herbatników tej samej firmy sprzedawanych w Niemczech i w Polsce pod tą samą nazwą.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Resort rolnictwa przypomniał, że kwestie podwójnej jakości produktów spożywczych na rynku UE były tematem spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej w marcu tego roku w Warszawie. Problem ten był wcześniej wielokrotnie podnoszony przez Czechy i Słowację, zarówno w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i na forum Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Kolejne spotkanie na temat podwójnej jakości produktów spożywczych odbyło się 30 maja br. w Bratysławie z inicjatywy ministerstwa rolnictwa Słowacji.

"Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesu konsumentów. Biorąc pod uwagę sygnały zgłaszane przez Słowację, Węgry czy Czechy, odnoszące się do różnic w składzie produktów oferowanych pod tą samą marką w takich samych opakowaniach, należy rozważyć konieczność podjęcia działań związanych z analizą tej sytuacji i wpływem na wybory dokonywane przez konsumentów oraz z potrzebą dokonywania zmian w zakresie prawa" - zaznaczył resort rolnictwa.

Rumunia ma dość

Rumunia wezwała w środę władze Unii Europejskiej do przeciwdziałania podwójnym standardom, jakie stosują firmy spożywcze sprzedające różnej jakości produkty pod tą samą marką w krajach zachodniej i wschodniej Europy. Rumunia nie jest pierwszym krajem, który powiedział "dość". W tej grupie są już Polska, Czechy czy Słowacja.

Rumuński minister rolnictwa Petre Daea powołał się na badania, z których wynika, że 9 z 29 przebadanych produktów tej samej marki było innych w Belgii, Holandii czy Niemczech niż w Rumunii.

Minister wskazał na inną wartość kaloryczną ryby w puszce, pasztetu z wątróbek czy wyrobów z wieprzowiny. Co prawda żaden z dziewięciu produktów nie był szkodliwy dla zdrowia, niemniej autorzy badania skrytykowali "brak spójności między markami w zachodniej i wschodniej Europie".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(71)
smutne
7 lat temu
najwyższa pora bo do polski trafia najdroższa najgorsza żywność, od 20 lat widzę jakie śmieci świat nam sprzedaje bo tam nikt już tego nie kupi, mało tego tak jest we wszystkich dziedzinach codziennego życia, traktują nas jak hindusów, którzy żyją w takiej biedzie, że wszystko, co ładnie i czysto opakowane i nie pochodzi z ogromnego wysypiska w MOMBAJU, jest świetne a to wielka bujda, to widać w każdej dziedzinie, każdy kraj UNI chce nam wepchnąć swoje śmieci ale nie tylko oni, tak też robią amerykanie, chińczycy...zresztą chińczycy swoimi jednorazówkami zalewają cały świat a zwłaszcza biedną AFRYKĘ....to widać, o dziwo, w rozmaitych reportażach z krajów afrykańskich
XYZ
7 lat temu
a podrabiane polskie sery nawet dobrych marek w Kauflandzie i innych marketach? Nie mówiąc juz o wedlinach - tyle polepszaczy zastepujacych mięso - poznaje sie po sztywnosci gdy gryziesz. Nie kupuje serów i wedlin w Kauflandzie i innych zacodnich supermarketach i innym to radzę.
Gość
7 lat temu
Takie działania jak Rumuni zasługują na pełne wsparcie. W mojej ocenie stosowanie tego rodzaju metod w handlu jest niegodziwością.
em231
7 lat temu
no prosze Rumunia madrzejsza od Polski
kika
7 lat temu
Prawda !! wszystkie produkty niemieckie na nasz rynek sa smakowo i częsciowo skladnikowo inne , czekolady są tam lepsze....czekolada do picia , ciastka proszki do prania!! a cena u nas jest wyższa niż w Niemczeh
...
Następna strona