Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Problemy z OFE. Co dalej z długiem publicznym i rynkiem kapitałowym?

Problemy z OFE. Co dalej z długiem publicznym i rynkiem kapitałowym?

Fot. Reporter

Kosztem OFE można zmniejszyć bieżący dług publiczny, ale spowoduje to wzrost tzw. długu ukrytego - twierdzą eksperci. Tak komentują pierwsze informacje wyciekające z niepublikowanego jeszcze raportu rządu.

Zgodnie z raportem na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, który ma być wkrótce opublikowany przez rząd, bez wprowadzenia w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych dług publiczny na koniec 2012 r. wynosiłby 38,1 proc. PKB (według metodologii UE), wobec obecnych 55,6 proc., co oszacował unijny urząd statystyczny Eurostat. W raporcie podano ponadto, że im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej, tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka twierdzi, że mówiąc o wpływie OFE na wysokość długu publicznego, trzeba brać pod uwagę zarówno dług oficjalny, jak i nieoficjalny, tzw. ukryty. Wyjaśnił, że w przypadku tego drugiego liczy się nie tylko wartość długu zaciągniętego przez państwo z tytułu obligacji skarbowych, bonów czy pożyczek, ale także wartość zobowiązań wobec obywateli - przyszłych emerytów. Ekonomista powiedział, że oficjalny dług publiczny wynosi ok. 900 mld zł, podczas gdy szacunki dotyczące długu ukrytego mówią o ok. 3 bln zł.

Gomułka wyjaśnił, że np. agencje ratingowe mniejszą wagę przywiązują do długu państwa zaciągniętego wobec własnych obywateli. Dlatego np. Japonia, której dług publiczny przekracza 200 proc. nie budzi specjalnego niepokoju agencji i kraj ten cieszy się ich dobrą opinią. Według ekonomisty, ograniczenie roli OFE, co prawda zmniejszy dług oficjalny, ale za to spowoduje dużo większy wzrost długu ukrytego. Obciąży to przyszłych podatników.

Gomułka zwrócił uwagę, że im wyższa waloryzacja składek, które z OFE przenoszone są do ZUS, tym lepiej dla przyszłych emerytów, ale gorzej dla podatników, z których danin emerytury będą musiały być wypłacane. - Tymczasem zyski OFE są czymś realnym, to wynik ich działalności - zauważył ekonomista. Jego zdaniem dla rządu wygodne jest zmniejszenie bieżącego długu i deficytu kosztem przyszłych zobowiązań. - Rząd idzie drogą manipulacji statystycznej - powiedział Gomułka.

Tak OFE wpływa na giełdęPrezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Adam Maciejewski mówił o wpływie OFE na giełdę. Według niego dyskusja o przyszłości OFE nie powinna się skupiać na roli, jaką odgrywają pieniądze z funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym. - Celem zasadniczym systemu jest zabezpieczenie naszej przyszłości i o tym trzeba dyskutować - zaznaczył.

Czytaj więcej Jan Krzysztof Bielecki dla Money.pl: Wiemy komu zabrać pieniądze Szef doradców ekonomicznych Donalda Tuska ujawnia finansowe plany rządu. Mówi, co czeka OFE. Szef giełdy wskazał, że funkcjonowanie OFE rzuca kilka cieni na warszawski parkiet. Powiedział, że strumień pieniędzy z OFE, co prawda trafia na giełdę, ale mimo to GPW boryka się z pogłębiającym się problemem niskiej płynności, jest ona prawie dwa razy mniejsza, niż na giełdzie niemieckiej. Jest to spowodowane zbyt małą liczbą akcji będących w obrocie. Pieniądze z OFE są bowiem lokowane długoterminowo, a fundusze nie zarządzają aktywnie swoim kapitałem.

Według Maciejewskiego model funkcjonowania OFE jest nieadekwatny do etapu rozwoju polskiego rynku kapitałowego, a wielkość funduszy w stosunku do rynku staje się niebezpiecznie duża. Należy kłaść nacisk na dywersyfikacje strumienia pieniędzy, które trafiają na GPW. - Dywersyfikacja pozytywnie wpłynie na kształtowanie się cen i płynność rynku - powiedział prezes GPW.

Z kolei przewodniczący Rady Głównej BCC Maciej Grelowski wyraził obawę, że rynek kapitałowy, który jest jednym z elementów gospodarki, stanie się ofiarą decyzji opartych wyłącznie na aspekcie budżetowym. - Jako inwestor indywidualny i uczestnik rynku wiem, jak kolosalne znaczenie ma stabilny akcjonariat, który rekrutuje się z OFE - powiedział.

Natomiast była Pełnomocnik Rządu ds. Zabezpieczenia Społecznego (lata 1997-2001) Ewa Lewicka uważa, że z zapowiedzi rządu wynika, iż nie zamierza on reformować systemu emerytalnego, ale dokonać zabiegu fiskalnego, dzięki czemu budżet uzyska kilka miliardów złotych. Według niej efekt takiego działania będzie krótkotrwały, a konsekwencją będzie likwidacja funduszy emerytalnych.

Na drugiej stronie czytaj, co by się stało, gdyby wcześniej rząd przesyłał cześć składek tylko do ZUS.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
giełda, raport, debata o funduszach
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
uchoodśledzia
94.42.189.* 2013-07-18 09:09
nie oczekujcie od tuska korzystnych dla Polski decyzji, w tej grze Polska jest na drugim planie.
miszczu
89.78.49.* 2013-06-22 07:38
Najwięcej szumu robią osoby które przeszły na emeryturę w wieku 55 lat a są i takie zawody gdzie wystarczało 15 lat cięższej pracy. Często też dostarczały lipne zaświadczenie o ciężkiej pracy na roli. I TYM OSOBOM JEST CIĄGLE MAŁO TYM BARDZIEJ ZE GIEREK NATWORZYŁ KUPE FIKCYJNYCH ETATOW ABY SOCJALIZM TRZYMAŁ SIĘ KUPY. A dla mnie proponuje się zapieprzać do 68lub niebawem 70 lat. Znam emerytów co się śmieją że dłużej są na emeryturze niż PRACOWALI!!! Spadać od moich pieniędzy z ofe (jakie by nie były).
Ania78AZ
89.77.61.* 2013-06-19 11:39
OFE to zwykła ściema , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek, Balcerowicz i KOBE bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej złodziejskie OFE zanim rozkradną nasze pieniądze jak AmberGold czy SkyClub, a pieniądze przelać do ZUS-u. A skoro pieniądze w funduszach są nasze to je nam oddajcie do ręki. Tym bardziej ,że połowa z nas żyje w nędzy to się nam przydadzą. BŁAGAMY p.ROSTOWSKI ZLIKWIDUJ PAN TE OFE, polepszy się emerytom i dług publiczny zmniejszy się przyszłym pokoleniom, a i prezesi i nieroby z OFE potracą swoje stołki i nie będą nas już okradać. DAJCIE MOŻLIWOŚĆ SWOBODNEGO WYBORU POMIĘDZY PRYWATNYM AmberOFE ,a PAŃSTWOWYM ZUS-em.
Zobacz więcej komentarzy (40)