Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces aktywistów Greenpeace. Ekolodzy trafili do Petersburga

0
Podziel się

Wśród aresztowanych jest obywatel Polski, 37-letni Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

Proces aktywistów Greenpeace. Ekolodzy trafili do Petersburga
(PAP/EPA)
bEpDrFaZ

Trzydziestu działaczy międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace, zatrzymanych po akcji na Morzu Barentsa, zostało przeniesionych z Murmańska do więzienia w Petersburgu - poinformował Greenpeace, powołując się na źródła dyplomatyczne.

W komunikacie międzynarodowa organizacja podała, że nie zna powodów przeniesienia ekologów. Rzeczniczka Greenpeace'u Danielle Taaffe powiedziała, że informację _ potwierdziło wielu dyplomatów _.

_ - Zatrzymani wcale nie powinni znajdować się w areszcie. Powinni móc dołączyć do rodzin i zacząć normalne życie _ - podkreślił dyrektor Greenpeace International Kumi Naidoo. Jak dodał, w Petersburgu rodzinie i służbom konsularnym łatwiej będzie odwiedzać aresztowanych. _ Ale nie ma żadnej gwarancji, że warunki w nowym areszcie będą lepsze niż w Murmańsku _ - zastrzegł.

bEpDrFbb

Trzydziestu członków załogi _ Artic Sunrise _, statku należącego do Greenpeace'u i pływającego pod banderą holenderską, we wrześniu usiłowało dostać się na należącą do rosyjskiego Gazpromu platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska.

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie na dwa miesiące - do 24 listopada - wszystkich członków załogi, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów. Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat więzienia.

Wśród aresztowanych jest obywatel Polski, 37-letni Tomasz Dziemiańczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

23 października Komitet Śledczy oświadczył, że zmienił wszystkim oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _. Zmiana ta oznacza złagodzenie zarzutów. O ile za _ piractwo _ w Rosji grozi do 15 lat łagru, o tyle za _ chuligaństwo _ - do 7 lat.

bEpDrFbh

Czytaj więcej w Money.pl

bEpDrFbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)