Notowania

Problem z danymi statystycznymi. Nie tylko GUS podaje nierealne dane na temat gospodarki

Zadaniem ZSRIR jest dostarczenie bieżących informacji na temat poziomu cen artykułów rolno-spożywczych dla potrzeb uczestników rynku, administracji rolniczej oraz innych odbiorców

Podziel się
Dodaj komentarz
Oficjalne dane na temat cen jaj często mocno odbiegają do rynkowych stawek.

Producenci jaj skarżą się nie tylko na GUS, ale także na podlegający resortowi rolnictwa Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej. Przekonują, że dane przekłamują sytuację na rynku, co naraża ich na nieporozumienia z sieciami handlowymi.

W poniedziałek "Puls Biznesu" napisał, że wiele branż krytykuje Główny Urząd Statystyczny za nieprecyzyjne lub nierealistyczne dane na temat wielkości produkcji czy poziomie cen lub zarobków. Podobny problem jest ze Zintegrowanym Systemem Rolniczej Informacji Rynkowej.

Zadaniem ZSRIR jest dostarczenie bieżących informacji na temat poziomu cen artykułów rolno-spożywczych dla potrzeb uczestników rynku, administracji rolniczej oraz innych odbiorców. Podaje się poziom ceny: skupu, zakupu, sprzedaży, giełdowej, targowiskowej, hurtowej, producenta i importera.

Wideo: Uważasz, że zarabiasz zbyt mało? To może być wina GUS

Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, mówi "Pulsowi Biznesu", że czasami różnice pomiędzy rzeczywistą ceną rynkową jaj, a tą podawaną przez ZSRIR wynosi 40 proc. - Nie zgadzają się kierunki zmian, zdarza się, że ceny w systemie maleją, choć na rynku rosną - dodaje Szymyślik.

Przedstawiciel KIPDiP podkreśla, że ZSRIR to jedyny oficjalny system informujący w Polsce o cenach jaj, który jednocześnie mocno szkodzi rynkowi. Przykład? W czasie afery z fipronilem ceny rynkowe jaj poszły mocno w górę, ale dane ZSRIR wskazywały, że ceny spadają. Szymyślik wyjaśnia, że sieci handlowe w tej sytuacji uznawały, że producenci ich oszukują.

Zawyżone dane dotyczące cen materiałów budowlanych, ale zaniżone spożycie jajek. Do tego dane o przeciętnym wynagrodzeniu, które dotyczą dość wąskiej grupy pracowników. Kilka branż domaga się od GUS-u urealnienia metod prowadzenia statystyk gospodarczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: dane statystyczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2018

ArsenNie tylko na temat gospodarki. Np. według GUS emeryt mężczyzna żyje średnio do 84 lat. Prawda czy fałsz ? Emerytury mężczyzn są zaniżone o 25 % + … Czytaj całość

31-07-2018

sewseGUS był jest i będzie nierzetelny puki będzie opłacany przez rząd. Wystarczy porównać dane dotyczące cen żywności i porównać z cenami i gramaturą w … Czytaj całość

31-07-2018

piadadostają wytyczne by "pudrować" rzeczywistość to "pudrują" ,w końcu zawsze mogą zostać zwolnieni i spotkać się z realem

Rozwiń komentarze (10)