Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Produkcja samochodów. W gliwickiej fabryce zacierają ręce

Produkcja samochodów. W gliwickiej fabryce zacierają ręce

Fot. ANDRZEJ WAWOK/REPORTER

Gliwicka fabryka Opla wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 169,4 tys. samochodów, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Przedstawiciele zakładu mają nadzieję, że ożywienie na europejskich rynkach może przynieść wzrost produkcji również w tym roku.

Wielkość tegorocznej produkcji zależy przede wszystkim od popytu na Opla Astrę piątej generacji, który wytwarzany jest w Gliwicach od jesieni ubiegłego roku.

- Chociaż model ten jest dostępny na większości europejskich rynków dopiero od listopada 2015 r., to już złożonych zostało na niego ponad 65 tys. zamówień. Ten bardzo dobry wynik oznacza, że model trafił w oczekiwania rynku, a to z kolei pozwala mieć nadzieję, iż przełoży się na wzrost produkcji w Gliwicach w 2016 r. - powiedziała PAP Agnieszka Brania z General Motors Manufacturing Poland.

Przedstawicie zakładu oceniają, że ubiegły rok był wyjątkowo udany dla gliwickiej fabryki. W lutym rozpoczęto produkcję Holdenów Astra i Cascada, przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii. W kwietniu łączna produkcja od początku działalności zakładu przekroczyła liczbę dwóch milionów samochodów. Największym wydarzeniem była jednak wrześniowa premiera piątej generacji Astry; samochód został dobrze przyjęty przez rynek, uzyskując m.in. tytuł Złotej Kierownicy.

W listopadzie ruszyła w Gliwicach produkcja Buicka Cascady, przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej. Wprowadzenie nowych modeli wiązało się z realizacją planu inwestycyjnego w zakładzie oraz z wprowadzeniem na początku roku trzeciej zmiany i utworzeniem nowych miejsc pracy.

Wprowadzenie nowych modeli oraz stabilizacja i ożywienie na europejskich rynkach przyczyniły się na znaczącego wzrostu produkcji wobec kryzysowego roku 2014, kiedy z linii produkcyjnych gliwickiego zakładu zjechało niespełna 89 tys. aut, przy zdolnościach wytwórczych sięgających 207 tys. samochodów rocznie.

Zakład General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach został otwarty w 1998 r. Obecnie składa się z trzech oddziałów: zakładu produkcji samochodów osobowych w Gliwicach, zakładu produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych. GMMP jest integralną częścią firmy Opel.

Centrala GMMP znajduje się w Gliwicach, gdzie oprócz m.in. nowego Opla Astry w wersji hatchback produkowany jest także kabriolet Cascada oraz Astra J w wersjach sedan, GTC i OPC.

Zakład Opla w Gliwicach jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym obecnie 3,9 tys. osób. Należy też do największych polskich eksporterów.

Zobacz także: Polacy coraz chętniej zakładają własny biznes. #dziejesiewbiznesie


 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
as@a22
31.182.67.* 2016-01-07 08:06
Szkoda że niemieckich aut i podatki dla niemieckiej gospodarki...Polonezy moglibyśmy produkować do krajów biedniejszych do teraz! Tak PO SLD UW sprzedały Polskę! Petru wtedy był podnóżkiem Balcerowicza!
r373
188.137.47.* 2016-01-07 05:10
nie kupię nigdy tego badziewia .
Cris500
89.69.205.* 2016-01-06 23:49
No i co tak płaczecie, Czesi sprzedali cały swój przemysł motoryzacyjny i jakoś nie płaczą ze Skoda jest niemiecka, Tatra należy do DAF i Amerykanów, Zetor po ogłoszenu bankructwa został sprzedany w 2001 r. Java też należy do Hindusów. Nie płaczą, chociaz im zyski wywożą ale ludzie mają prace i jeszcze stare czeskie marki zachowały swoje nazwy. Zagraniczne koncerny doją Czechów równo, ale kraj się i tak bogaci a my jakos w miejscu drepczemy i wielki płacz że amerykański Opel wyzyskuje Polaków.
Zobacz więcej komentarzy (14)