Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prognozy mfw
22.05.2013 08:55

Prognozy MFW. Gospodarki Bliskiego Wschodu będą rozwijac się wolniej

Według szacunków Funduszu przy cenie 80 dolarów za baryłkę Libia, Irak i Oman odnotowywałyby deficyty budżetowe i byłby pod presją na użycie swoich rezerw finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Gospodarki krajów Bliskiego Wschodu eksportujących ropę hamują. W 2013 r. będą się rozwijać w tempie 3,2 proc. w porównaniu do 5,7 proc. w 2012 r. - wynika z prognoz MFW. Przyczyną spowolnienia jest wzrost produkcji ropy przy braku zapotrzebowania.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w aktualizacji regionalnej prognozy dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki północnej podkreśla, że eksporterzy ropy, czyli kraje Zatoki Perskiej, utrzymają zdrowy wzrost gospodarki, jeśli wyłączyć z niej sektor naftowy. Ten ma przestać się rozwijać tak jak w poprzednich latach. Wzrost produkcji ropy zatrzymuje się ze względu na zmniejszenie światowego popytu.

Niższa aktywność gospodarcza na świecie - jak przewiduje Fundusz - skutkować będzie też niższymi cenami ropy naftowej. Cierpiące z tego powodu na spadek dochodów budżetowych kraje bliskowschodnie, będą jeszcze bardziej podatne na negatywne efekty długoterminowego spadku cen ropy. MFW ostrzega, że w długim okresie taka sytuacja może spowodować zmniejszanie rezerw finansowych i w efekcie wywołać deficyt. _ Zdecydowane działania polityczne będą potrzebne w regionie w tym roku _ - czytamy w raporcie.

Według szacunków Funduszu przy cenie 80 dolarów za baryłkę Libia, Irak i Oman odnotowywałyby deficyty budżetowe i byłby pod presją na użycie swoich rezerw finansowych. Największy eksporter w regionie, Arabia Saudyjska, przy 80 dol. miałaby zrównoważony budżet. Obecnie cena ropy wynosi nieco ponad 104 dol. za baryłkę.

Fundusz radzi eksporterom surowca, by ograniczali wydatki, a nawet zamrażały płace, by przygotować się na trwały spadek cen ich najistotniejszego towaru. Postuluje też rozwijanie przyszłego wzrostu w nieenergetycznych sektorach gospodarki, np. poprzez inwestycje w edukację obywateli.

Różnice w dynamice rozwoju między krajami eksportującymi i importującymi ropę z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zmniejszą się w 2013 r. - zauważył MFW. Importerzy ropy, czyli państwa takie jak Afganistan, Egipt, Jordania, Liban, Maroko, Pakistan i Tunezja mają się rozwijać w tempie ok 3 proc. W poprzednim roku było to 2,7 proc.

Trzyprocentowy wzrost, jak podkreśla MFW, jest jednak za mały, by importerzy mogli ograniczyć wysokie bezrobocie w swoich krajach. Wzrost w krajach, Afryki Północnej hamowany jest przez niepewność polityczną - zaufanie inwestorów jest nadal słabe z powodu niepokojów społecznych występujących w regionie. Sytuacji nie poprawiają skutki konfliktu w Syrii, z której do krajów ościennych rozlała się fala uchodźców. Ożywienie eksportu i turystyki hamuje też recesja w strefie euro i słaby wzrost na świecie.

W raporcie zwrócono też uwagę, że kraje te są pod presją utrzymywania rezerw międzynarodowych ze względu na wysokie ceny żywności i energii, które przyczyniają się do wzrostu rachunków za towary importowane. Dlatego MFW radzi importerom ropy, by mocno zacisnęli pasa zwłaszcza w kontekście tego, że ich deficyty budżetowe są duże, a bufory międzynarodowe ograniczone.

Poza zdywersyfikowaniem gospodarek MFW zaleca państwom Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu większą integrację handlową nie tylko miedzy sobą, ale też z całym światem. Eksperci Funduszu uważają, że potrzebne są też reformy zapewniające proste i transparentne podejście do przedsiębiorstw, a także większą odpowiedzialność instytucji publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zloza;ropy;galp;energia;wycofuje;sie;z;namibii;i;inwestuje;w;angoli,103,0,1310823.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tam jest za mało ropy. Wycofają się? Prezes Galp Energia zapowiedział, że kierowana przez niego firma weźmie w tym roku udział w przetargach na wydobycie ropy naftowej w byłej portugalskiej kolonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/m79379.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny;ropy;w;nowym;jorku;spadaja;przez;dzialania;opec,40,0,1304616.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ceny ropy w Nowym Jorku spadają przez działania OPEC Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zwiększeniu dostaw surowca z OPEC - podają maklerzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m213482.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sudan;wznawia;eksport;ropy;udalo;sie;dogadac,25,0,1303065.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wznawiają eksport ropy. Wyjdą z kryzysu? Dwa miliardy dolarów - tyle ma zarobić Sudan na wznowionej produkcji ropy po wielu miesiącach przerwy.
Tagi: prognozy mfw, bliski wschód, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz