Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program nuklearny Iranu. Kerry wyklucza przedłużenie negocjacji

0
Podziel się:

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry. (PAP/EPA)

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wykluczył przedłużenie rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego poza uzgodniony termin 31 marca, jeśli do tego czasu nie będzie zarysów porozumienia z władzami w Teheranie.

_ - Jeśli nie jest się w stanie podjąć fundamentalnych decyzji, które powinny zostać podjęte dosłownie w ciągu najbliższych tygodni, to myślę, że niemożliwe jest przedłużenie _ negocjacji - oświadczył w czasie wywiadu udzielonego w sobotę przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Rozmowę wyemitowano rano w amerykańskiej telewizji NBC._ - Nie sądzę, aby chcieli wydłużenia na tym etapie _ - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Kerry dwukrotnie spotkał się na marginesie monachijskiej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. W niedzielę rano obaj politycy rozmawiali przez 90 minut. Zarif oznajmił, że kolejne przedłużenie rozmów nie leżałoby w niczyim interesie, ale nie byłoby _ końcem świata _.

Szef MSZ Iranu wezwał także do zniesienia zagranicznych sankcji nałożonych na jego kraj w związku z realizowanym programem atomowym. - _ Sankcje są ciężarem dla Iranu. Trzeba się ich pozbyć, jeśli oczekuje się jakiegoś rozwiązania _ - powiedział.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Tymczasem najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei powiedział w niedzielę, że przychyli się do każdego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu, jeśli nie będzie ono godziło w interesy narodowe.

_ - Nasi negocjatorzy ds. nuklearnych próbują odsunąć broń w postaci sankcji nałożonych przez wroga. Jeśli potrafią, tym lepiej. Jeżeli nie, każdy powinien wiedzieć, że dysponujemy wieloma sposobami na odparcie tej broni _ - powiedział Chamenei w przemówieniu do personelu sił powietrznych, cytowanym przez oficjalną agencję prasową IRNA.

Porozumienie sześciu mocarstw (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny, Niemcy) z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego, aby wykluczyć aspekt wojskowy. Teheran systematycznie zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)