Notowania

wybory samorządowe 2014
04.10.2014 14:32

Program SLD: Bezpłatne przedszkola, refundacja in vitro, mieszkania komunalne dla młodych

To tylko niektóre z punktów programu SLD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bezpłatne przedszkola blisko domu w wymiarze co najmniej 8 godzin, powstrzymanie prywatyzacji i komercjalizacji szpitali, refundacja in vitro w ramach samorządowych programów i mieszkania komunalne dla osób wkraczających w dorosłe życie - to propozycje z programu SLD.

Sojusz na konwencji wyborczej zaprezentował program, podzielony na działy: mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie.W części pod hasłem _ mądrze _ znalazły się m.in. propozycje bezpłatnych przedszkoli blisko domu dla wszystkich dzieci w wymiarze co najmniej 8 godzin dziennie oraz zapewnienie miejsca w żłobku dla każdego dziecka, którego rodzice zdecydują się na tę formę opieki. Partia opowiada się ponadto za likwidacją gimnazjów z zachowaniem 12-letniego okresu edukacji szkolnej; proponuje też, by dla każdego dziecka w szkole dostępne były: szklanka mleka i owoce.

W programie Sojuszu znalazło się też m.in. ograniczenie lekcji religii i etyki do jednej godziny tygodniowo oraz wprowadzenie lekcji programowania komputerowego. SLD opowiada się też za rewitalizacją szkół _ tysiąclatek _, odbudową szkolnictwa zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami, przywróceniem zlikwidowanych stołówek szkolnych i całodniową opieką nad uczniami w szkołach w ramach świetlic. W każdym powiecie miałoby powstać centrum nauki _ Mały Kopernik _.

Jeśli chodzi o seniorów, wśród postulatów SLD znalazły się rozwój uniwersytetów trzeciego wieku i tworzenie domów kultury seniora.Decyzje dotyczące tej sfery kultury powinny być podejmowane przy współudziale instytucji kultury, organizacji pozarządowych i towarzystw kulturalnych - podkreśla Sojusz w programie. Zaznaczono w nim też, że konieczne jest zapewnienie autonomii programowej instytucji kultury i _ przeciwstawianie się cenzurze _.

Jeśli chodzi o służbę zdrowia, SLD postuluje m.in. powstrzymanie prywatyzacji i komercjalizacji szpitali, proponuje też przekształcanie szpitali-spółek w spółki użyteczności publicznej działające na zasadzie non-profit. NFZ finansowałby wyłącznie publiczną służbę zdrowia - podkreślono.Ponadto Sojusz chce m.in. opieki medycznej i stomatologicznej w szkołach oraz skrócenia kolejek do konsultacji specjalistycznych w kluczowych dziedzinach opieki zdrowotnej poprzez stworzenie samorządowych programów zdrowotnych.Wśród propozycji SLD znalazł się też pomysł refundacji zabiegów in vitro w ramach samorządowych programów zdrowotnych. Podkreślono także świeckość służby zdrowia - wobec lekarzy nadużywających klauzuli sumienia miałyby być wyciągane konsekwencje. W filarze _ zdrowo _ znalazły się m.in. propozycje budowy ścieżek rowerowych oraz wspieranie sportu masowego i sportu dzieci i młodzieży.

W ramach hasła _ bezpiecznie _ czytamy z kolei propozycjach takich jak: integracja usług społecznych świadczonych przez Powiatowe Urzędy Pracy i Ośrodki Pomocy Społecznej i tworzenie subwencjonowanych miejsc pracy (np. związanych z dbaniem o czystość gmin) oraz system pożyczek sprzyjających rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości.

Sojusz chciałby też wprowadzenia taryf socjalnych za prąd, wodę, gaz i śmieci oraz przyznawania mieszkań komunalnych osobom wkraczającym w dorosłe życie (rotacyjne, bez możliwości wykupu). Kolejny postulat - opisany w programie - to ochrona lokatorów oraz instytucji użyteczności publicznej (szkół, przedszkoli) przed skutkami reprywatyzacji. Sojusz chce, by w każdej gminie był posterunek policji, opowiada się też za likwidacją radarów gminnych. W programie podkreślono też m.in. potrzebę dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pod hasłem _ samorządnie _ znalazło się hasło: _ samorządowcy do Senatu _. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie powinni móc łączyć mandat senatora ze swoimi funkcjami; w Senacie pracowaliby za darmo - uważa SLD. Ponadto w programie znalazły się pomysły m.in. budżetu partycypacyjnego w wysokości minimum 1 proc. budżetu gminy, wzmocnienie roli referendów lokalnych oraz ustawa o miastach, a także przejęcie utrzymania infrastruktury torowej przez państwo. SLD chce też polityki zrównoważonego rozwoju w ramach istniejących województw i wyprowadzenia dużej części urzędów centralnych poza Warszawę.

_ Więcej pieniędzy dla samorządów _ - to kolejne hasło z programu. SLD chce _ przywrócenia finansowania samorządów do poziomu z roku 2004, czyli oddania samorządom zabranych w ostatnim 10-leciu 8 mld zł rocznie _, a także zwiększenia udziału gmin w podatku PIT z 37,5 proc. do 50,5 proc., a w podatku CIT z 6,71 proc. do 8,04 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD apeluje do przyszłej premier i szefowej PO Według polityków Sojuszu jeszcze jako minister zdrowia Ewa Kopacz deklarowała, że jest zwolenniczką ustawy o in vitro.
Czarzasty o expose: po co opowiadać bzdury? Szef mazowieckiego SLD nie pozostawia złudzeń, jaki cel przyświeca nowej premier.
Joński: Jestem przekonany, że łódzka lewica jest w stanie wygrać wybory Poseł przypomniał, że lewica skutecznie broniła łódzkich szkół przed likwidacją, nie pozwoliła na podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej.
Tagi: wybory samorządowe 2014, sld, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz