Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program atomowy Iranu. Teheran się wypiera

0
Podziel się

Władze Iranu nie widzą powodu, by zawiesić wzbogacanie uranu do 20 procent. Z takim postulatem wystąpiły światowe mocarstwa podczas rozmów z Iranem.

Program atomowy Iranu. Teheran się wypiera
(yeowatzup/CC/Flickr)
bEiRBOqd

Władze Iranu nie widzą powodu, by zawiesić wzbogacanie uranu do 20 procent. Z takim postulatem wystąpiły światowe mocarstwa podczas rozmów z Iranem, które odbyły się w tym tygodniu w Bagdadzie.

Jak poinformował szef agencji atomowej Iranu, Ferejdun Abbasi Dawani, władze w Teheranie nie widzą potrzeby ustępowania w tej sprawie, bo i tak produkują tylko 20 procent tego, co potrzebują. _ - Ani mniej, ani więcej _ - dodał Dawani. Jak podkreślił, jego kraj dołączył do grupy państw, które mogą produkować paliwo jądrowe dla innych krajów.

Według ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, eksperci znaleźli w Iranie ślady uranu wzbogacone do 27 procent. Zdaniem niektórych analityków, może to świadczyć o tym, że ten kraj dąży do wyprodukowania broni atomowej.

bEiRBOqf

Uran wykorzystywany do celów cywilnych wzbogacany jest bowiem jedynie do 20 procent. Iran twierdzi, że odczyty inspektorów to przypadek.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy szykują się do wojny z Iranem? Brytyjscy ministrowie dyskutują rolę, jaką kraj miałby odegrać w czasie ewentualnej konfrontacji militarnej na Bliskim Wschodzie.
Te decyzje przesądzą o ataku na Iran? Zainstalowanie kilkuset dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu, zwiększyło zdolność wytwarzania materiałów nuklearnych.
Jest decyzja Iranu ws. negocjacji. Przełom? Kolejna runda rozmów poświęconych kwestii kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego, odbędzie się 18-19 czerwca w Moskwie.
bEiRBOqG
KOMENTARZE
(0)