Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt holdingu farmaceutycznego zaakceptowany

0
Podziel się:

Minister Skarbu Państwa Piotr Czyżewski zaakceptował nowy projekt utworzenia holdingu farmaceutycznego z Polf: Warszawa, Pabianice i Tarchomin. W stosunku do poprzedniej wersji obecna nie przewiduje nawet fakultatywnie włączenia Ciechu Polfy

- poinformował w czwartek PAP Grzegorz Mroczkowski z MSP.

"Minister zaakceptował już nową koncepcję utworzenia holdingu farmaceutycznego" - powiedział Mroczkowski, dyrektor departamentu restrukturyzacji i pomocy publicznej w MSP.

"Do piątku zamierzamy zakończyć zbieranie podpisów pod deklaracją dobrej woli" - dodał.

Deklaracja ta jest wyrazem poparcia dla koncepcji utworzenia holdingu. Poza resortem mają ją podpisać prezesi Polf oraz organizacje związkowe.

Mroczkowski poinformował, że ministerstwo chce, by projekt holdingu trafił możliwie jak najszybciej do Komitetu Rady Ministrów, a następnie pod obrady rządu.

Aby utworzenie holdingu było możliwe, na jego powstanie musi się bowiem zgodzić rząd.

W stosunku do poprzedniego projektu, który był prezentowany na początku października w Sejmie przez ministra skarbu, projekt obecnie przez niego zaakceptowany zawiera kilka zmian, które wprowadzone zostały po przeprowadzeniu spotkań z doradcą prywatyzacyjnym i z przedstawicielami związkowców.

Podobnie jak poprzednia wersja, obecna zakłada utworzenie holdingu z siedzibą w Warszawie i pokrycie jego kapitału zakładowego aportem w postaci 80 proc. akcji trzech Polf: Warszawa, Pabianice i Tarchomin.

W obecnej wersji projektu ministerstwo zrezygnowało jednak z koncepcji przekształcenia w przyszłości holdingu w koncern. W związku z tym odeszło ono od propozycji nazwania nowego podmiotu Polską Farmacją i zaproponowało inną nazwę, Polski Holding Farmaceutyczny.

Według wcześniejszej wypowiedzi wiceministra skarbu Józefa Woźniakowskiego, powołanie spółki, do której mają być włączone Polfy, powinno nastąpić w ciągu miesiąca od podjęcia przez rząd decyzji o utworzeniu holdingu.

Resort zrezygnował też w obecnej koncepcji całkowicie z uwzględniania w niej firmy Ciech Polfa, która zajmuje się eksportem leków i ma prawa do znaku towarowego Polfa za granicą. Poprzedni projekt, choć nie uwzględniał wniesienia tej spółki do holdingu w pierwszym etapie jego tworzenia, to nie wykluczał tego w przyszłości.

Holding ma przyjąć formę holdingu operacyjnego. Będzie się składał ze spółki-matki i spółek-córek.

Polski Holding Farmaceutyczny jako spółka-matka będzie odpowiedzialny za strategiczne planowanie i zarządzanie finansami oraz zasobami ludzkimi, a także za inwestycje, badania i rozwój, marketing i sprzedaż.

Natomiast spółki-córki będą odpowiedzialne za operacyjne planowanie i zarządzanie finansami, produkcją i zasobami ludzkimi oraz za obsługę sprzedaży leków.

Nowością w obecnym projekcie - w stosunku do poprzednich wersji - jest propozycja zawarcia umowy społecznej po utworzeniu holdingu. Stronami umowy mają być: organizacje związkowe działające w spółkach-córkach, zarządy spółek-córek oraz zarząd holdingu.

W związku z tym, iż Polfy, których akcje zostaną wniesione do holdingu, zachowają dotychczasową prawną formę działalności, obowiązujące w nich zakładowe układy zbiorowe pozostaną w mocy.

Projekt zakłada również, iż nabycie przez pracowników akcji spółek-córek nastąpi na zasadach ogólnych w momencie wniesienia akcji spółek-córek do holdingu.

Pracownikom zostanie zaproponowana konwersja tych akcji na akcje Polskiego Holdingu Farmaceutycznego na podstawie decyzji WZA holdingu.

Wycena akcji w celu ustalenia parytetu wymiany akcji ma zostać ustalona na podstawie wartości bilansowej na dzień 31 grudnia 2003 roku.

Resort chce wprowadzić do obrotu publicznego 100 proc. akcji holdingu. W pierwszym etapie zamierza zaoferować do 30 proc. akcji zarówno inwestorom finansowym, jak i drobnym inwestorom giełdowym.

Zanim Skarb Państwa zdecyduje się sprzedać kolejne pakiety akcji holdingu, wykona analizy, oceniające wpływ przeprowadzonej prywatyzacji na politykę lekową.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)